Jak wyznaczać sobie cele? Także w siłowni

Jak wyznaczać sobie cele

Jak wyznaczać sobie cele? Także w siłowni

Jak wyznaczać sobie cele? Także w siłowni 1280 960 FitNow - studio treningów


„Czym byłoby życie bez marzeń?”. Ale jakie powinny być cele, by nie pozostały tylko marzeniami?

👉 Jasno zdefiniowane

Wyraźmy je w krótkich słowach, prosto i stanowczo. Przykład? „Chcę schudnąć” brzmi dobrze, ale dużo lepiej brzmi: „chcę zrzucać 2 kg w każdym kolejnym miesiącu przez następny rok”. Wtedy nasza podświadomość pomaga skupić wysiłki na osiągnięciu ustalonych wyników.

👉 Racjonalne

Jeśli osiągnięcie celu nie jest wykonalne, samo jego wyznaczenie nie ma sensu. Nikt przy wzroście 170 cm bił rekordów w skoku wzwyż! Jeśli chcesz mieć pewność, że cel jest racjonalny, podziel długoterminowe plany na mniejsze cele.

Załóżmy, że chcesz wystartować w mistrzostwach Europy w trójboju. Celami pośrednimi w tym przypadku będą np.: start w czterech zawodach rangi ogólnopolskiej do grudnia przyszłego roku oraz start w dwóch zawodach rangi europejskiej do lipca następnego roku. Celem krótkoterminowym byłby w tym przypadku udział w warsztatach z trójboju siłowego raz na dwa miesiące.

👉 Inspirujące

Jeśli wyznaczymy sobie cel, który można osiągnąć zbyt łatwo, nie zmotywuje nas on do wykonania więcej niż minimum pracy. Musimy wyznaczyć takie cele, które popchają nas, dadzą kopa do ciężkiej pracy. Natomiast po osiągnięciu celu powinniśmy wyznaczyć kolejny. To zmusi nas do ciągłego rozwoju.

👉 Oparte na działaniu

Bez działania cel pozostanie jedynie marzeniem. A warto pamiętać, że działanie będzie miało też pozytywny wpływ na naszą psychikę i emocje. Myślmy o naszym celu w każdej wolnej chwili oraz o tym, jakie działania pomogą nam go osiągnąć. Nie pozwólmy, by cokolwiek nam przeszkodziło lub nas przytłoczyło. Pamiętajmy o naszej determinacji i działajmy konsekwentnie krok po kroku. Na pewno napotkamy przeciwności, nie pozwólmy sobie na zniechęcenie lub poddanie się.

👉 Mierzalne

Teoretycznie nie wszystkie cele można zmierzyć. Niektóre da się zamknąć w liczbach (np. 200 kg w przysiadzie). Inne są z pozoru nieuchwytne, a jednak w pewien sposób można określić je za pomocą mierzalnych kategorii.

Główny cel możemy podzielić na segmenty, a plany działań ustalić dla każdego segmentu oddzielnie. Dzięki tej metodzie możemy określić, jak blisko realizacji każdego segmentu jesteśmy i jak ulepszyć swoje działania.

👉 Zapisane na papierze

To gwarancja, że o celu nie zapomnimy oraz że nie zgubimy go w natłoku codzienności. Stwórz listę celów długoterminowych, podziel je zgodnie z wcześniejszymi zasadami na cele pośrednie oraz krótkoterminowe, zapisz, NAJLEPIEJ WIELKIMI LITERAMI oraz miej je na widoku (kartkę z celami zostaw np. w naszym studiu FitNow w Krakowie😉). Innymi słowy: zapamiętuj i zastanawiaj się, co robisz, by cel osiągnąć.

👉 Elastyczne

Z różnych względów cel może przestać być realistyczny (wpływ na to może mieć np. sytuacja ekonomiczna). Mogliśmy też popełnić błąd we wcześniejszej analizie. Albo nasz cel mógł stać się rozwiązaniem przestarzałym. Nie oznacza to, że musimy całkowicie z niego rezygnować.

Musimy sprawę ponownie przemyśleć, zastanowić się, co się zmieniło i wprowadzić odpowiednie poprawki. Oczywiście zdarza się, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć założonego celu. Nie denerwujmy się, nie poddawajmy. Zastanówmy się, co się wydarzyło, oceńmy sytuację i wprowadź niezbędne zmiany.

👉 Publicznie znane

Nie chowajmy naszych celów do szuflady! Kiedy dzielimy się nimi z innymi, możemy liczyć na wsparcie w ich osiągnięciu. Gdy pojawi się pokusa, by się poddać, będą nas zachęcać do dalszej walki.
Jeśli masz już swój cel albo chcesz go dopiero określić, wpadnij do naszego studia, zadzwoń lub napisz do nas. Po prostu odezwij się. Może razem przekujemy marzenia w cele?

Sebastian Szadowski trener personalny FitNow
Autorem tekstu jest Sebastian Szadowski, współwłaściciel studia treningów FitNow. W Krakowie można spotkać się z nim na bezpłatnej konsultacji, klikając TUTAJ.