Wierzcie nam, trening siłowy może być dobry także dla kobiet

FitNow Kraków trening kobiet

Wierzcie nam, trening siłowy może być dobry także dla kobiet

Wierzcie nam, trening siłowy może być dobry także dla kobiet 2560 1707 FitNow - studio treningów

Kto powiedział, że trening siłowy jest tylko dla mężczyzn? Panie czasami tak myślą, zdajemy sobie z tego sprawę. Sądzą, że trening siłowy może prowadzić tylko do typowo męskiej, umięśnionej sylwetki. Pora rozprawić się z fałszywymi twierdzeniami!

Kobiety – z kilkoma wyjątkami dotyczącymi liczby serii i powtórzeń – powinny trenować w taki sam sposób jak mężczyżni. Jasne, nie można nie wspomnieć o różnicach w profilach hormonalnych oraz o tym, co z tych różnic wynika. Tempo i zakres zmian siły oraz masy mięśniowej będą inne u kobiet niż u mężczyzn. Jednak biologiczne procesy warunkujące te zmiany przebiegają w obu przypadkach w ten sam sposób.

Reakcja na zastosowaną metodę zależy od jej efektywności a nie od płci.

Każdy, bez względu na płeć, może odnieść tyle samo korzyści z prawidłowego ułożonego planu treningowego.

Skąd biorą się różnice w treningu kobiet i mężczyzn?

Kobiety nie dysponują takim poziomem skuteczności układu nerwowo-mięśniowego jak mężczyźni, u których średni poziom siły oraz zdolności do jej wytworzenia jest wyraźnie wyższy (wynika to ze znacznie wyższego poziomu testosteronu). A to z kolei jest widoczne w osiąganych wynikach sportowych.

Kobiety angażują jednak mniej jednostek motorycznych do skurczu mięśnia, co przekłada się na możliwość użycia przez nie wyższych wartości ciężaru maksymalnego i wykonania z nim większej liczby powtórzeń.

Warto zwrócić też uwagę na potencjalne niedobory witamin, mikro- i makroelementów (białko, żelazo, wapń), które mogą wpłynąć na zdrowie i kondycję fizyczną. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe odżywianie dostosowane i odpowiadające potrzebom trenujących kobiet.

Zastosowanie planów treningowych wymaga zatem pewnych modyfikacji, jeśli chodzi o intensywność oraz objętość. Również cykl menstruacyjny powinien być brany pod uwagę przy planowaniu.

Stres – regeneracja – adaptacja

Jednak pomimo różnic w cechach fizycznych obu płci kobiety trenują w ten sam sposób co mężczyźni. Czyli według schematu STRES-REGENERACJA-ADAPTACJA.

Poziom treningu – z powodu uwarunkowań hormonalnych – może być różny, ale działanie i przebieg będą takie same. Tkanki adaptują się do stresu, stając się silniejszą fizjologiczną odpowiedzią na działanie zewnętrznych stresorów. To efekt tylko ich oddziaływania, a nie płci.

Brzmi skomplikowanie? E tam, nie przejmuj się. Po to jesteśmy – by pomóc.

Sebastian Szadowski trener personalny FitNow
Autorem tekstu jest Sebastian Szadowski, współwłaściciel studia treningów FitNow. W Krakowie można spotkać się z nim na bezpłatnej konsultacji, klikając TUTAJ.