NIEZBĘDNIK KAŻDEGO PODRÓŻNIKA

piątek, 26 października 2018

Pogoda wciąż sprzyja choć turystów na szlakach ubywa. Wielu z nas wybiera aktywny wypoczynek w formie np. górskich wędrówek- i bardzo dobrze! Planując trasę i całą wyprawę, pomyśl także o przygotowaniu posiłków, które zapewnią Ci dowóz wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii na górskim szlaku!

 Po pierwsze NAWODNIENIE
Kilku godzinna wyprawa to nie szybka przebieżka. Stracimy podczas niej dużo wody i elektrolitów, w szczególności, gdy słońca nie brakuje. Dlatego tak ważne jest, odpowiednie nawodnienie by wyrównać starty w naszym organizmie. Doskonałym wyborem będzie domowy napój izotoniczny. Jest szybki i prosty do zrobienia, a Wy macie pewność, że nie będziecie odczuwać nadmiernego pragnienia podczas zdobywania szczytów.

Izotonik 1
Składniki:

– 900 ml wody
– ok. 90-100 g miodu (4 płaskie łyżki)
– szczypta soli
– sok z jednej cytryny
– opcjonalnie kawałek imbiru

Sposób przygotowania:
Jeśli wybierasz opcję z imbirem, zagotuj wodę, dodaj kilka plasterków imbiru i pozostaw do ostygnięcia. Gdy jeszcze będzie trochę ciepłe (ale nie gorące!) dodaj resztę składników. Pij mocno schłodzone.
http://www.menshealth.pl/dieta/Domowy-izotonik-blyskawiczna-dawka-energii,5842,1
Izotonik 2
Składniki:
– 1 litr wody
– sok z 1 pomarańczy
– szczypta soli

Sposób przygotowania:
Wymieszaj wszystkie składniki ze sobą. Pij mocno schłodzone.

Uwaga!
Dodanie większej ilości składników zmieni napój w hipertonik (czyli straci swoje dobre właściwości nawadniające).

Izotonik 3
Jeśli nie masz czasu na domowy izotonik możesz sięgnąć po wodę kokosową 100%. Ma podobną osmolarność do płynów ustrojowych i świetnie sprawdzi się w podróży.