JEDZ TŁUSZCZ, BY SPALAĆ TŁUSZCZ…

KLUCZ DO ZRZUCENIA ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW...

środa, 28 Listopad 2018

Dieta niskotłuszczowa…Nie tak dawno temu rozprzestrzeniło się szaleństwo na punkcie diety niskotłuszczowej/beztłuszczowej. Producenci reklamowali wszystkie produkty bez tłuszczu lub z jego niewielką ilością, a konsumenci odpowiadali opychając się tego typu jedzeniem. Jest zdrowe, prawda? Nie. Całkowita nieprawda. Poza tym, że pozbawia nasz organizm bardzo potrzebnych składników odżywczych, moda na diety beztłuszczowe i niskotłuszczowe. Dlaczego? Okazuje się, że tłuszcz jest ważnym elementem jedzenia, które kochamy: zapewnia smak. Gdy producenci pozbawili swoje produkty tłuszczu, musieli je napakować cukrem i solą, które nie mają żadnych składników odżywczych, a jedynie poprawiają smak. Na przykład, drugim składnikiem przeważającym w dressingach do sałatek jest na przykład duża zawartość syropu glukozowo-fruktozowego, czyli 7 g na porcję. A to dopiero początek. Oto inne ważne sposoby, na które tłuszcz pomoże ci schudnąć:

Tłuszcz spala tłuszcz… Organizm potrzebuje trzech makroskładników dla energii: węglowodanów, białka i tłuszczu. Gram tłuszczu ma ponad dwa razy więcej energii w porównaniu z pozostałymi dwoma makroskładnikami. Jeśli w twojej diecie nie ma żadnego tłuszczu, nie masz odpowiedniej ilości paliwa, by spalić kalorie. Organizm potrzebuje energii, by jego metabolizm mógł odpowiednio funkcjonować, a badanie opublikowane w 2007 roku w American Journal of Clinical Nutrition ukazało, że spożywanie kwasów tłuszczowych może poprawić zdrowie metaboliczne.
Co więcej, „stary” tłuszcz zgromadzony w tkance obwodowej – wokół brzucha, ud albo tyłka (nazywany tłuszczem podskórnym) – nie może zostać wydajnie spalony bez pomocy „nowego” tłuszczu wspomagającego proces. Tłuszcz pokarmowy pomaga rozbić istniejący tłuszcz poprzez aktywację PPAR-alfa i ścieżek spalania tłuszczu w wątrobie.
Pomyśl o posiłku jak o wiosennym treningu baseballa: młodzi, głodni gracze (nowy tłuszcz) idą na boisko i pokazują trenerowi (wątrobie), że nadszedł czas, by wysłać starych, wymęczonych graczy (tłuszcz podskórny) do domu. I znikają.

Tłuszcz sprawia, że jesteś syty… Tłuszcz nie jest łatwostrawny, więc spędza w układzie pokarmowym znacznie więcej czasu niż inne składniki odżywcze. MUFA pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi, oznacza to, że dłużej jesteś syty i nie poczujesz burczenia w brzuchu, które zmusi cię do najazdu na lodówkę po posiłku.
Tak naprawdę diety zawierające dużo kwasów tłuszczowych omega-3, rodzaj PUFA, który organizm może pozyskać jedynie z pożywienia, stwarzają większe odczucie sytości od razu po posiłku i dwie godziny po nim w porównaniu z posiłkami, które zawierają mało kwasów tłuszczowych. Nie ma więc nic zaskakującego w tym, że osoby na diecie, które spożywają średnie ilości tłuszczu bardziej prawdopodobnie zachowają swoje plany żywieniowe niż osoby, które zjadają mało tłuszczu.
Rezultat? Większa utrata wagi.