Opis ogólny… Bardzo długo myśleliśmy, że awokado nadaje się jedynie do guacamole i od czasu do czasu do przyzwoitego burgera kalifornijskiego. Ale te malutkie ręczne granaty pełne składników odżywczych przez cały czas miały wybuchowy wpływ na naszą dietą. Jak to możliwe? Są przepełnione składnikiem kluczowym dla utrzymania zdrowej wagi – tłuszczem.
Ale poczekaj…czy tłuszcz może nam pomóc w utrzymaniu wagi? Tłuszcz nie sprawia, że tyjemy? Jednym słowem: dokładnie.
Tłuszcz nie jest czymś, czego powinniśmy unikać. Przede wszystkim jest on niezbędny dla normalnego wzrostu i rozwoju. Tłuszcze pokarmowe dostarczają nam energii, chronią organy, dbają o błony komórkowe i pomagają organizmowi wchłaniać i przetwarzać składniki odżywcze. Nawet lepiej – pomagają ciału spalać tłuszcz, a około jedna trzecia kalorii w każdym planie diety powinna pochodzić z tłuszczów pokarmowych.
Tłuszcz – tłuszczowi nierówny… Jednak zanim sięgniesz po hot-doga smażonego w głębokim tłuszczu, pamiętaj o jednym – nie wszystkie tłuste potrawy powstają w jednakowy sposób. Jedzenie, które wybierasz może wpłynąć na to czy twoje ciało będzie wyrzeźbione, czy otyłe i schorowane. Chociaż dieta składająca się ze stereotypowo tłustego jedzenia jak pizza, frytki czy hamburgery może przyczyniać się do zyskiwania na wadze i pogorszenia zdrowia, dietetycy przekonują, że to ogólna zawartość składników odżywczych w takich pokarmach jest winna, a nie zawarte w nich tłuszcze nasycone. Oczywiście, badania sprzed 50 lat pokazały, że nasycone kwasy tłuszczowe, czyli te „nasycone” wodorem i mające formę stałą w temperaturze pokojowej, podnoszą poziom cholesterolu LDL (złego). Jednak ponowna ocena tego badania pokazała, że w takim samym stopniu, jeśli nie w większym, podnoszą one poziom cholesterolu HDL (dobrego), chroniąc organizm przed niezdrowymi poziomami cholesterolu i chorobami serca. Zamiast robić zbrodniarza z jakiegoś składnika diety, powinniśmy przyjrzeć się ogólnej zawartości kalorii oraz jakości jedzenia i upewnić się, że to co jemy jest 'dobre’ i wspomaga nasz układ odpornościowy i komórki tak, by pozostały zdrowe.
Dobre pokarmy… Większość zjadanego przez nas tłuszczu – zwłaszcza jeśli próbujemy stracić na wadze – powinna pochodzić z nieutlenionych tłuszczów, zarówno jednonienasyconych (MUFA), jak i wielonienasyconych (PUFA). Dlaczego? Te dobre dla nas pokarmy (jak ryba, nasiona, orzechy, warzywa liściaste, oliwa z oliwek i oczywiście awokado) są pełne składników odżywczych. Poza usuwaniem cholesterolu LDL z naszych tętnic i wspieraniem zdrowia serca, tłuszcze nienasycone mogą pomagać w spalaniu tłuszczu bez potrzeby rezygnowania z kalorii. Badanie zamieszczone w 2009 roku w czasopiśmie the British Journal of Nutrition ukazało, że uczestnicy, którzy jedli w większości nienasycone kwasy tłuszczowej, mieli niższy indeks masy ciała i mniej tłuszczu na brzuchu, niż osoby, które zjadały najmniej tego rodzaju tłuszczu. Dlaczego? Osoby spożywające nienasycone kwasy tłuszczowe wybierały jedzenie lepszej jakości.
You must belogged in to post a comment.