PERIODYZACJA TRENINGU SIŁOWEGO DLA TRIATLONISTY…

PERIODYZACJA TRENINGU SIŁOWEGO DLA TRIATLONISTY…

PERIODYZACJA TRENINGU SIŁOWEGO DLA TRIATLONISTY… 1550 650 FitNow - treningi personalne

Ćwiczenia dostosowane do dyscypliny sportowej…Czasem słyszy się komentarze samych triathlonistów, że nie uzyskali żadnych korzyści po zastosowaniu treningu siłowego. Powodem jest brak periodyzacji w treningu, a zamiast niego poleganie na jednym niezmiennym programie przez wiele tygodni lub nawet miesięcy.
To ważne, by ćwiczenia odpowiadały wymaganiom sportu, dla którego ćwiczymy. Nie ma powodu by pływak wykonywał wyciskanie ud na suwnicy, ale jest to bardzo cenne ćwiczenie dla rowerzystów. Podejmuj decyzję o doborze ćwiczeń przez dokładną analizę ruchów jakie wykonujesz podczas konkurencji, a następnie ich dokładne powtórzenie na siłowni. Koniecznym może też być uwzględnienie ćwiczeń, które pomogą w poprawie stabilności, które do tej pory cechowały się częstymi kontuzjami.
Wykonuj ćwiczenia złożone w miarę możliwości. Chodzi o ćwiczenia, które angażują więcej niż jedną grupę mięśniową. Na przykład, prostowanie kolan w siadzie na maszynie nie jest ćwiczeniem złożonym, pracuje jedna partia mięśniowa. Z drugiej strony np. przysiad jest ćwiczeniem złożonym, pracuje więcej niż jedna grupa mięśniowa. Ćwiczenia złożone można poznać po tym, że zgina się więcej niż jeden staw (prostując kolano używamy tylko stawu kolanowego, natomiast przy przysiadzie poruszają się kostki, kolana i stawy biodrowe). Ćwiczenia złożone najlepiej odwzorowują ruchy wykonywane podczas konkurencji. Zaleca się także stosowanie wolnych ciężarów jak hantle czy kettlebels.