JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA? 1550 600 FitNow - treningi personalne

WYBIERZ ODPOWIEDNIE BUTY DLA SIEBIE

Teraz, gdy już wiesz jaki jest Twój rodzaj stopy oraz Twój stopień pronacji, kolejną ważną cechą, którą musisz odnaleźć jest kształt buta, którego potrzebujesz. Kształt buta najlepiej widać patrząc na podeszwę.

Zazwyczaj, buty do biegania występują w trzech kształtach (proste, pół-zakrzywione i zakrzywione), które odpowiadają trzem rodzajom wyników uzyskanych w teście wodnym. Większość ekspertów uważa, że:

– Overpronatorzy powinni wybierać buty o kształcie prostym.
– Supinatorzy powinni wybierać kształt zakrzywiony.
– Ludzie o neutralnej pronacji powinni wybierać buty pół-zakrzywione.

  • Jeśli masz płaskostopie i jesteś overpronatorem, wybierz buty typu motion control. Zapobiegają one zbyt dużej rotacji stóp do wewnątrz, mają prosty kształt, który daje maksymalne wsparcie dla stopy i są najbardziej sztywne.
  • Jeśli masz wysoki łuk stopy i jesteś raczej supinatorem, powinieneś wybrać buty neutralne, amortyzujące. Pozwalają one nodze na lekką rotację do wewnątrz (absorbując wstrząsy), mają kształt zakrzywiony, aby zachęcić stopę do ruchu i mają miękkie podeszwy z najmniejszym wsparciem części przyśrodkowej.
  • Jeśli masz normalne łuki i standardową pronację, wybierz buty stabilizujące. Oferują najlepszą mieszankę amortyzacji, wsparcia śródstopia i trwałości. Często mają pół-zakrzywiony kształt i nie kontrolują ruchu stopy tak ściśle jak buty typu motion control.
  • Wreszcie, jeśli chcesz biegać szybko i ścigać się na poważnie, należy wybrać obuwie „performance” (przynajmniej na dni wyścigowe). Buty tego typu są lżejsze, opierają się na pół-zakrzywionej podeszwie, mają mniejszą amortyzację, cieńszą podeszwę, mniejszy kąt nachylenia stopy od pięty do palców i charakteryzują się brakiem amortyzacji i stabilizacji w stosunku do standardowych butów do biegania.

Buty typu performance są najbardziej odpowiednie dla zawodowych i elitarnych biegaczy. Ich brak stabilizacji i amortyzacji czyni je nieodpowiednimi dla większości rekreacyjnych biegaczy.