JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA? 1550 600 FitNow - treningi personalne

USTALANIE TYPU STOPY; Inną metodą określenia pronacji i ostatecznie typu stopy jest sprawdzenie wysokości łuku stopy. Najprostszym sposobem na to jest test wodny. Aby go wykonać lekko zamocz spód stopy, a następnie stań na papierze. Po chwili zejdź z papieru i obserwuj ślad pozostawiony przez wodę. Możesz zaznaczyć zarys ołówkiem, jeśli chcesz zachować go na później.

Masz normalny łuk (pronacja neutralna), jeśli:
Istnieje wyraźny łuk wzdłuż wewnętrznej części stopy z częścią łączącą palce i piętę o szerokości nie większej niż połowa szerokości stopy.

Masz niskie sklepienie (overpronacja), jeśli:
Zakrzywienie wewnętrznej strony stopy jest niewielkie, a odcisk pokazuje prawie całą stopę. Ludzie z takimi stopami są bardziej skłonni do płaskostopia, które może prowadzić do urazów.

Masz wysoki łuk (supinacja), jeśli:
Łuk zakreślony na papierze w wewnętrznej części stopy jest bardzo ostry i odcisk pokazuje bardzo cienką przestrzeń łączącą piętę z palcami.

RODZAJ CHODU

1. Duża overpronacja: zewnętrzna część pięty uderza o ziemię jako pierwsza i stopa dalej układa się na zewnętrznej stronie stopy, co oznacza, że zarówno stopy jak i kostki nie są w stanie odpowiednio ustabilizować ciała.

Najlepsze buty dla overpronatorów to buty stabilizujące lub motion control, w zależności od stopnia overpronacji.

2. Łagodna overpronacja: zewnętrzna część pięty uderza o ziemię jako pierwsza, a stopa układa się dalej lekko do zewnątrz, absorbując wstrząsy bardziej efektywnie, co pozwala stopom i kostkom poprawnie stabilizować ciało. Jest to najczęściej spotykany rodzaj stopy.
3. Neutralna: Jako pierwsza o ziemię uderza środkowa lub lekko zewnętrzna część pięty, po czym stopa układa się lekko wewnętrzną stroną absorbując wstrząsy bardziej efektywnie, co pozwala stopom i kostkom dobrze stabilizować ciało.

Najlepsze buty dla biegaczy neutralnych to buty neutralnie amortyzyjące.

4. Supinacja: zewnętrzna część pięty uderza o ziemię jako pierwsza i stopa dalej układa się na zewnętrznej stronie, co powoduje, że cały nacisk koncentruje się na zewnętrznej stronie stopy.

Najlepsze buty dla supinatorów to buty neutralnie amortyzujące.