10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁEŚ WIEDZIEĆ O TRIATHLONIE, ALE BAŁEŚ SIĘ ZAPYTAĆ

10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁEŚ WIEDZIEĆ O TRIATHLONIE, ALE BAŁEŚ SIĘ ZAPYTAĆ

10 RZECZY, KTÓRE CHCIAŁEŚ WIEDZIEĆ O TRIATHLONIE, ALE BAŁEŚ SIĘ ZAPYTAĆ 1550 650 FitNow - treningi personalne

Odpowiadamy na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących triatlonu

1 “Wziąłem udział w kilku maratonach, ale mam mało doświadczenia w pływaniu i jeździe na rowerze, czy powinienem w ogóle się zastanawiać nad triatlonem?”
Oczywiście! Wiele osób początkujących rozpoczyna przygodę z triatlonem mając doświadczenie tylko w jednym ze sportów i na tym właśnie polega zabawa. Będziesz zdziwiony jacy przyjaźni i serdeczni są triatloniści i kluby triatlonu. Nic tak nie cieszy doświadczonego triatlonisty jak zapoznanie nowicjusza z tym wspaniałym sportem. Piękno triatlonu polega na tym, że wyzwanie jest pomiędzy tobą a czasem, więc nie ma znaczenia jaki jest twój standard, test jest taki sam dla wszystkich. To, że masz doświadczenie w bieganiu na maratonach da ci przewagę nad wieloma ludźmi, którzy mogą mieć doświadczenie jedynie w przepływaniu kilku okrążeń na basenie lub w dalekich dojazdach do pracy na rowerze.

2 “Czy muszę założyć strój piankowy?”
Jeśli bierzesz udział w wyścigu na otwartej wodzie, istnieje szansa, że strój piankowy będzie obowiązkowy. Zabrania się noszenia strojów piankowych tylko wtedy, gdy temperatura przekracza 22 stopnie Celsjusza, a zwykłe stroje kąpielowe nie są dozwolone, gdy woda ma poniżej 12,5 stopni Celsjusza.

Strój piankowy może być ogromnym bonusem dla słabych pływaków, ponieważ wykonany jest z neoprenu, który poprawia wyporność oraz pozycję ciała podczas pływania. Jednak przyzwyczajenie się do pływania w stroju piankowym wymaga czasu, więc lepiej wypróbuj go przed wyścigiem.

3 “Jestem przerażony, nie sięgam dna podczas pływania.”
To zupełnie naturalne, że jesteś pełen obaw jeśli chodzi o pływanie na otwartej wodzie, zwłaszcza jeśli jesteś początkującym pływakiem. Jednak jeśli potrenujesz wcześniej w takich warunkach i uzyskasz solidne porady, szybko uporasz się ze strachem i będziesz się cieszyć tym, co może być najradośniejszą częścią triatlonu.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej porady, idź na pływalnię na otwartej wodzie. Personel na pewno doradzi ci w kwestii stroju piankowego, którego powinieneś używać podczas sesji treningowych. Istnieją również kluby triatlonowe, które organizują własne sesje na otwartej wodzie. Znajdziesz tam wykwalifikowanych trenerów i doświadczonych triatlonistów, którzy z pewnością służą radą.

4 “Czy ktoś wpłynie na mnie/zderzy się ze mną podczas etapu wodnego?”
Pierwsze metry pływania w triatlonie mogą być chaotyczne, ale wszystko zależy od wielkości wyścigu i jego standardów. W dużych wyścigach, w których zawodnicy startują w grupach 150+, wszystko jest zwariowane i istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś wpłynie na ciebie albo pod ciebie. Zwykle dzieje się tak, ponieważ na małej przestrzeni znajduje się mnóstwo ludzi płynących do pierwszej boi, która może być bliżej niż 200m od linii startowej. Wszystko przeważnie uspokaja się po pierwszych 100m, ponieważ szybsi pływacy przepływają do przodu i nagromadzenie ludzi w jednym miejscu zmniejsza się.

To mało prawdopodobne, że takie problemy pojawią się podczas mniejszych wyścigów, ponieważ większość z nich odbywa się na małych przestrzeniach, na których uczestniczy startują w grupach poniżej 100 osób. Jednak przygotuj się, ponieważ nawet mniej liczna grupa może być pełna pływaków napompowanych adrenaliną do tego stopnia, że nie zauważą innych uczestników.