VO2

VO2

VO2 1550 650 FitNow - treningi personalne

To oznacza, że VO2 max jest wskazaniem maksymalnej ilości tlenu, jaką można wykorzystać w ciągu jednej minuty na kilogram masy ciała. Dlatego zwiększenie Twojego VO2 max byłoby szczególnie przydatne, jeśli chcesz wziąć udział w konkurencjach wytrzymałościowych, takich jak triatlon czy maraton. Jednak nie oznacza to, że utrzymanie dobrego VO2 jest ważne tylko dla sportowców od których wymaga się dużej wytrzymałości. Zwiększając VO2 max, wydolność Twojego układu krążenia wzrasta, a to przekłada się na stan zdrowia i odporność.


Dlaczego VO2 Max jest tak ważne?

        Kiedy VO2 max jest umiarkowanie wysokie, istnieje duża strefa buforowa, w której energia może być generowana efektywnie (tzn. tlenowo). Gdy wykonujesz nisko- lub średnio intensywny trening, możesz wykonywać go przez znacznie dłuższy czas odczuwając niższe zmęczenie.

Najwyraźniejszym przykładem tego co to znaczy cierpieć przez niskie VO2 max są ludzie w podeszłym wieku. Wiele starszych osób ma niskie VO2 max, którego wartości sięgają 1/4 lub nawet 1/5 tego, które mieli wiele lat wcześniej.

Dla tych osób czynności życia codziennego mogą przekraczać ich możliwości aerobowe (VO2 max) i generują kwas mlekowy robiąc rzeczy tak proste jak chodzenie na zakupy, chodzenie czy wejście po schodach. Jak w przypadku zdrowych młodych osób efekt ten wywoływany jest niesamowitym obciążeniem przy podnoszeniu ciężarów czy bardzo intensywnym treningiem, tak dla starszych odczuwalne jest to po spacerze przez park. Prowadzi to do bardzo szybkiego przemęczania się takich osób.

Oczywiście z drugiej strony mamy wielu elitarnych sportowców, którzy zużywają podwójne dawki tlenu w stosunku do tego, co zużywa zwykły człowiek (2x VO2 max), a to oznacza, że przy tak wysokiej wartości VO2 max, ilość tlenu, jaką potrzebują by przebiec 10km jest znacznie mniejszy niż ich maksymalna zdolność tlenowa.

Dlatego podczas tego typu intensywnej pracy, zużywają tlen wytwarzając niewielką ilość mleczanu i nie muszą po 10km biegu modlić się o śmierć by uniknąć bólu, który z pewnością wystąpiłby po takim dystansie u przeciętnego człowieka.