TRENING – NAWYKIEM?

TRENING – NAWYKIEM?

TRENING – NAWYKIEM? 1550 650 FitNow - treningi personalne

Prosta historia…Nie zdając sobie z tego sprawy, wyrobiłem w sobie nawyk do ćwiczeń przez całe życie i teraz cieszę się z owoców swoich starań – ponadprzeciętnej masy mięśniowej, niskiego poziomu tkanki tłuszczowej, siły wystarczającej z nawiązką na wypełnienie wszystkich zadań stawianych przez codzienność, wytrzymałości, która pozwala mi na łatwość w ciężkich pracach fizycznych, kondycji, nie wspominając już o zwiększonej odporności na choroby, wysokim poziomie energii i luksusie świadomości, że z tego wszystkiego będę korzystał jeszcze przez długie lata.
Ludzie często mówią „To dla ciebie jest takie łatwe!” Mogę was jednak zapewnić, że wcale tak nie jest. Trening nigdy nie staje się łatwiejszy. To ty stajesz się silniejszy i możesz trenować ciężej. Czuję ten sam dyskomfort, co każdy początkujący, brakuje mi oddechu, a ciężary ważą dla mnie tyle samo co dla innych. Po prostu mam już wypracowaną większą zdolność do pracy, która pozwala mi trenować z większą intensywnością – jednak jest to nadal tak trudne jak na początku mojej drogi. Tak, uczucie obolałych mięśni po rozpoczęciu nowego programu ćwiczeń również mnie nie omija.
Każdego dnia mógłbym robić rzeczy, które wybrałbym zamiast pocić się na siłowni czy sapać na ulicy (telewizjia, czytanie, spanie, spotkania z przyjaciółmi czy po prostu relaks i obżeranie się słodyczami)… jednak różnica między mną, a osobą niećwiczącą jest taka, że ja po prostu biorę się do roboty. Trening stał się moim nawykiem i stałą częścią mojego dnia, podobnie jak jedzenie, spanie i oddychanie.
Najtrudniejsze w regularnych treningach są początki, czyli podniesienie się z kanapy. Jeśli uda ci się przełamać tą niewidzialną barierę, reszta jest o wiele prostsza.

Więc jak sprawić, by trening stał się nawykiem? Oto kilka moich sugestii.
Pamiętaj, że potrzeba 3-6 miesięcy stałego, regularnego wysiłku, by nabrać nawyk, więc nie oczekuj żadnych szybkich rozwiązań. Pamiętaj, z odrobiną starań i dyscypliny, wszystko jest do zrobienia. Musisz po prostu przebrnąć przez te pierwsze kilka miesięcy.

1. Ustanów cele… Dlaczego chcesz być fit? Chcesz zrzucić wagę, wyglądać lepiej w stroju kąpielowym, kupować ubrania w mniejszych rozmiarach, być zdrowszy lub silniejszy? Cokolwiek to jest, zapisz to, opowiadaj o tym znajomym i rodzinie. Musisz skupić się na swoim celu. Każdy opuszczony trening i każdy dzień, w którym nie będziesz przestrzegał diety oddalają cię od celu. Upewnij się, że twoje założenia są realne i możliwe do osiągnięcia w rozsądnym czasie. W razie potrzeby rozbij główny cel, na mniejsze cele pośrednie, które będziesz mógł regularnie odhaczać z listy.