PRZEWODNIK PO TRENINGU OPOROWYM

PRZEWODNIK PO TRENINGU OPOROWYM

PRZEWODNIK PO TRENINGU OPOROWYM 1550 650 FitNow - treningi personalne

Zaczęłam podnosić ciężary w szkole średniej, by mieć lepsze osiągnięcia w lekkoatletyce. Pięć dni w tygodniu chodziłam na siłownię, by na chybił trafił wykonywać uginanie przedramion z hantlami i korzystać z maszyn. Trenowałam nogi przez 90 minut, wykonywałam męczące serie, wykonując 15 ćwiczeń na trening lub stosowałam inne metody, które sprawiły, że musiałam błagać ojca o zainstalowanie uchwytów nad toaletą.

Treningi publikowane w gazetach, były moim programem, gdy byłam na studiach. Każdego miesiąca na błyszczących okładkach chwalono ćwiczenia nadające ton, wzmacniające i doskonalące mięśnie oraz odchudzające i obiecywano, że przemienią moje ciało w ciągu kilku dni. Pewnego dnia spróbowałam takiego treningu, kolejnego dnia spróbowałam następnego, stosując je naprzemiennie bez zrozumienia postawy, funkcji, progresji i regresu.

Przede wszystkim byłam przytłoczona informacjami. Ludzie, którzy dopiero zaczynają przygodę z treningiem oporowym mogą wejść na siłownię i poczuć się podobnie zbombardowani. Wszystkie te maszyny, stojaki, sztangi, hantle, kattlebells i gumy mogą sprawić, że uciekniesz w bezpieczne miejsce, jak bieżnia czy barek z napojami.

Chcę żebyś wszedł na siłownię pewny siebie, wiedząc co, jak i kiedy używać. Po przeczytaniu tego artykułu i skorzystaniu z przedstawionych w nim informacji, wejdziesz na siłownię z większą pewnością siebie. Zrozumiesz ważne części programu ćwiczeń oporowych i to w jaki sposób znaleźć najlepszy plan, by osiągnąć zamierzone cele.

1. Skup się na prostocie

Naucz się rozwijać za pomocą prostoty. Możesz osiągnąć świetne wyniki bez skomplikowanych ćwiczeń i programów. Skup się na nabieraniu siły i poprawianiu postawy podczas każdego treningu. Jeśli będziesz tak postępować, wszystko inne w końcu się ułoży.

2. Skup się na ruchach, nie na mięśniach

Osoby początkujące zwykle skupiają się na budowaniu mięśni poprzez ruchy izolacyjne. Mimo, że ćwiczenia izolacyjne mają swoje miejsce i są ważne jeśli chcesz być kulturystą, jeśli doskwierają tobie kontuzje, itp.. nie są one najlepszym sposobem na spalanie kalorii i budowanie siły a tym bardziej nie ma na nie miejsca w treningach u osób początkujących.

Technicznie niemożliwe jest izolowanie pojedynczych mięśni, ale ruchy izolacyjne jak uginanie przedramion czy nóg są ćwiczeniami na pojedyncze stawy. Ćwiczenia złożone, jak wyciskanie na ławce albo przysiad skupiają się na ruchach wielu stawów, dzięki czemu angażują większe grupy mięśniowe i sprawiają, że zużywasz więcej energii. Gdy wybierasz albo tworzysz program, najlepiej skoncentrować się na ruchach złożonych. Wykonasz więcej pracy w krótszym czasie.