OSIEM ĆWICZEŃ, KTÓRE POMOGĄ CI STAĆ SIĘ MUSKULARNYM

wtorek, 6 Listopad 2018

Wyciskanie na ławce


Kolejne ćwiczenie mocy – wyciskanie na ławce, używane jest głównie w czasie pracy nad mięśniami klatki piersiowej (i do pewnego stopnia nad przednimi mięśniami naramiennymi i tricepsami). Tak samo jak w przypadku przysiadu, wyciskanie na ławce można wykonywać w wielu odmianach. By skupić się na bardziej specyficznych obszarach klatki piersiowej – stosowanie ławki poziomej rozbuduje środkową część klatki piersiowej, ławka skośna w górę zaangażuje górne mięśnie klatki piersiowej (i mięsień zębaty przedni), a skośna w dół popracuje bardziej nad dolnymi mięśniami klatki piersiowej.

W tym przypadku można również zastosować hantle lub sztangę, ale sztanga będzie lepsza, mimo że korzystanie z hantli wymaga większej stabilności. Zmiany szerokości uchwytu również wpływają na to, które mięśnie będą ciężej pracować. Szeroki uchwyt wytęży mięśnie klatki piersiowej, a wąski uchwyt skupi się bardziej na tricepsach (dzięki temu ta odmiana jest świetnym ćwiczenim, które powinieneś wykonywać, gdy pracujesz nad tricepsami).

Wiosło w opadzie tułowia – podchwytem


Zaraz po dolnej części ciała, plecy to największa grupa mięśniowa, obejmująca rejon od górnych mięśni czworobocznych, aż po biodra. Wiosło równoważy wyciskanie na ławce, angażuje plecy, a jeszcze lepsza od tradycyjnego wiosła w opadzie jest wersja wykonywana podchwytem, ponieważ rekrutuje więcej mięśni.

W zależności od szerokości uchwytu możesz skupić się bardziej na mięśniach równoległobocznych lub mięśniu najszerszym grzbietu. Szeroki uchwyt będzie lepszy dla mięśnia najszerszego grzbietu, a uchwyt wąski dla mięśni równoległobocznych. Stopy mogą być na podłodze lub na ławce – co zwiększy wydajność ćwiczenia.