FUNKCJONALY TRENING KULTURYSTYCZNY…

Treningi i rodzaje ćwiczeń...

piątek, 25 Październik 2019

2. Uderzaj mocniej i rzucaj szybciej! Więksi faceci zdają się po prostu uderzać mocniej (techniczne możliwości są równe), ponieważ mają większą masę, stojącą za ich ciosami. Dzięki temu mają lepszą platformę, od której odchodzi ruch, co pozwala na wygenerowanie większej siły.
Jeśli jako sportowiec obawiasz się o zbyt duże zwiększenie masy pomyśl, że 5kg masy mięśniowej to nie jest wcale dużo na całym ciele. Teraz wyobraź sobie dodanie takiej ilości mięśni po jednej stronie ciała i po drugiej. BUM! Już zwiększyłeś swoją masę o 5kg. To naprawdę ledwie zauważalna różnica, szczególnie jeśli jesteś w miarę wysoki.

3. Lepsza zdolność do absorbowania uderzeń (tarcza ochronna) Fizyka mówi nam, że większa powierzchnia (czyli większe mięśnie) przyjmuje siłę uderzenia i absorbuje ją lepiej, niż mniejsza powierzchnia o tej samej sztywności.
Innymi słowy, aby lepiej absorbować siłę uderzenia należy przyjmować ją na jak największą powierzchnię, by żadna część ciała nie musiała przyjmować na siebie skoncentrowanej siły.
Mając to na uwadze, łatwiej będzie wyjaśnić sportowcom, że budowanie masy mięśniowej w sposób iście kulturystyczny, jest jak budowanie rzeczywistej, fizjologicznej, podskórnej zbroi.
Dodatkowo, większe mięśnie nie tylko pomagają w rozpraszaniu siły uderzenia, lecz mogą także wytworzyć podstawę do zwiększenia siły, przez zwiększenie ilości połączeń nerwowych, co wpływa na rekrutację maksymalnej ilości włókien mięśniowych.

Bądź większy bez utraty sprawności fizycznej…Wielu trenerów twierdzi, że nie należy używać kulturystycznych systemów treningowych, ponieważ nie chcą, by ich zawodnicy stali się jak kulturyści. Bez przesady. Każdy przy zdrowych zmysłach wie, że wykonując trochę ćwiczeń na biceps, trochę na uda, nie stanie się od razu Mr Olympia.
Zdrowy rozsądek na bok. Spróbuję uzasadnić to w inny sposób, oto dwa powody, dla których żaden sportowiec nie stanie się kulturystą, jedynie wykonując trochę bardziej kulturystyczny trening:
1. Kulturystyka to trening ruchowy
Na przykład przysiady, martwy ciąg, wykroki, podciąganie, wiosła, wyciskanie, pompki, itp., wszystkie te ćwiczenia są funkcjonalnymi ćwiczeniami ruchowymi. Wszystkie jednocześnie są podstawą każdego kulturystycznego programu treningowego.
Trener sportowy może mówić o przysiadach: „ćwiczenia wzmacniające kolana”, entuzjaści kulturystyki: „trening nóg lub ud”, ciężarowcy mogą mówić o nich: „podstawowe ćwiczenie siłowe”, lecz tak naprawdę to wciąż to samo – przysiad.
Chodzi mi o to, by pokazać, że chociaż możemy dane ćwiczenie nazywać inaczej, to zdecydowanie więcej jest podobieństw niż różnic w fundamentalnych ćwiczeniach wszystkich form treningu siłowego.
2. Sportowcy regularnie ćwiczą i uprawiają sport
Prawdziwie funkcjonalny trening to nie ćwiczenia, lecz uprawianie danego sportu. Dlatego prawdopodobnie tak wielu trenerów łapie się za głowę słysząc o sportowcach, którzy do swojego programu treningowego włączają elementy treningu kulturystycznego.
Nie przychodzi im do głowy, że siła ich zawodników jest tak krucha, że kilka serii ćwiczeń izolacyjnych w tygodniu mogłoby jakoś zrównoważyć ich możliwości funkcjonalne nabyte przez długie godziny ćwiczeń i konkurencji, które poświęcają każdego tygodnia.