W tym artykule mam zamiar wyjaśnić dlaczego sportowcy nie muszą obawiać się kulturystycznych technik treningowych, takich jak zwiększanie strukturalnej hipertrofii (przyrostu), bo dla każdego sportowca może to być bardzo korzystne.
Czym jest trening funkcjonalny? Nie można mówić w jaki sposób trening kulturystyczny może być funkcjonalny dla sportowców, bez zdefiniowania czym jest trening funkcjonalny.
Trening funkcjonalny nie ma nic w spólnego z tym jakie ćwiczenia wykonujesz, ani jakiego sprzętu używasz – w treningu funkcjonalnym chodzi tylko o to by osiągnąć cel treningowy!
Mówiąc wprost, jeśli jakieś ćwiczenie przynosi pozytywne efekty dla codziennego życia (funkcjonowania), dla sportu lub aktywności, to jest to trening funkcjonalny.
Niektóre ćwiczenia mają oczywiste i bezpośrednie przełożenie funkcjonalne, podczas gdy inne już nie. Można zatem ćwiczenia podzielić na dwie grupy; specyficzne lub ogólne, w zależności od tego jak przekładają się one na trening funkcjonalny.
Ćwiczenia specyficzne – charakteryzują się zakresem ruchu i pracy mięśni podobnym lub identycznym jak podczas uprawiania danej dyscypliny sportowej.
Ćwiczenia ogólne są zasadniczo ćwiczeniami kulturystycznymi – złożonymi i izolacyjnymi ruchami, przy użyciu wolnych ciężarów, linek wyciągu i maszyn – służą do pośredniej poprawy wydajności przez zwiększanie masy mięśniowej, ilość zaangażowanych jednostek motorycznych, gęstość kości, wzmocnienie tkanek łącznych, itp. Z racji faktu, że ćwiczenia te nie muszą odzwierciedlać żadnych specyficznych ruchów, ich zdolność do zwiększania wydajności względem konkretnych dyscyplin jest mniej oczywista i przez to często ignorowana lub nierozumiana. Wszystkie te wątpliwości postaram się rozwiać w tym artykule.
3 powody, dla których warto go zastosować…1. Przyrost (masy) mięśni sprawi, że będziesz silniejszy w pozycji stojącej
Jeśli nie jesteś kierowcą rajdowym, siła w pozycji stojącej jest na pewno niezbędna w Twoim sporcie, jak i we wielu innych. Nasze badania przeprowadzane na setkach nowych klientów Fitnow wykazują, że w pozycji stojącej, w ćwiczeniach wykonywanych w płaszczyźnie strzałkowej, jak np. wyciskanie poziome na linkach wyciągu, siła generowana jest ograniczona do około 40% masy Twojego ciała. Innymi słowy, im cięższy jesteś, tym więcej siły możesz wygenerować w płaszczyźnie strzałkowej i czołowej z pozycji stojącej, ponieważ masz więcej masy, na której się opierasz.
To nie znaczy, że wyciskanie na ławce nie zwiększa Twojej siły i możliwości w wyciskaniu horyzontalnym. Wyniki te mówią raczej, że zwiększenie masy może pomóc nam lepiej wykorzystać naszą siłę, dając lepszą platformę do wyciskania, jak również większe szanse, by uniknąć utraty równowagi i stabilności podczas wykonywania ćwiczeń.
Tak więc dodanie 10 kg masy mięśniowej (sportowcy rzadko chcą zwiększać masę tkanki tłuszczowej) poprzez trening hipertroficzny (czyli kulturystyczny) może dać sportowcom dużo większe możliwości siłowe w płaszczyźnie strzałkowej.
You must belogged in to post a comment.