NEUROPRZEKAŹNIKI…

Koniec z nocnym podjadaniem...

piątek, 30 Czerwiec 2017

Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne mózgu, które służą do przenoszenia informacji. Związki te przenoszą wiadomości lub impulsy do i z komórek nerwowych. Tworzą one złożony system elektryczny, dzięki któremu ciało działa optymalnie...

Muszą zachować równowagę i uwalniać się w odpowiednich momentach, inaczej w ciele pojawiają się dysfunkcje. Nocne zachcianki żywieniowe są prawdopodobnie skutkiem braku równowagi chemicznej spowodowanej niewystarczającą ilością neuroprzekaźników, lub jakąś inną podobną dysfunkcją. Jeśli mamy problem z nocnym pojadaniem, najlepiej udać się do neurologa, który przeprowadzi badania i określi jego przyczynę.

Serotonina; Serotonina – inaczej  5-hydroksytryptamina jest neuroprzekaźnikiem, który reguluje poziom hormonów w obrębie mózgu, układu pokarmowego, w szyszynce, a także ilość płytek krwi we krwi. Gdy spada poziom serotoniny, nasz nastrój się zmienia, co może wywołać zachcianki żywieniowe. Ta substancja chemiczna produkowana jest w komórkach nerwowych i ma ogromny wpływ na kontrolowanie apetytu, regulację snu, regulację temperatury ciała, zachowania związane z nastrojem, funkcje sercowo-naczyniowe, skurcze mięśni, regulację wydzielania hormonów, depresję, pamięć i uczenie się. Niskie poziomy serotoniny mogą być powiązane z neurobiologicznymi schorzeniami. Nadmierne spożywanie witamin i minerałów w ciągu dnia, może także zmniejszyć dostępność serotoniny w wieczornych porach. Jedzenie, które przyczynia się do produkcji serotoniny to: banany, drób, brązowy ryż, ser, rośliny strączkowe, pełne ziarna i pomidory.