MOTYWACJA I PSYCHOLOGIA PLANU DIETETYCZNEGO.

MOTYWACJA I PSYCHOLOGIA PLANU DIETETYCZNEGO.

MOTYWACJA I PSYCHOLOGIA PLANU DIETETYCZNEGO. 1530 650 FitNow - studio treningów

Jak ważne jest nasze zdrowie ? Styl życia w ponad 50% jest odpowiedzialny za nasz stan zdrowia, czyli jakość naszego życia leży w połowie w naszych rękach. Co jednak zrobić, jeśli nie umiemy zrezygnować ze słodyczy lub fast-foodów?
Jednym ze sposobów jest poświęcenie jednego dnia w tygodniu na małe odstępstwa. Słodycze spożywaj tylko po głównym posiłku w formie deseru. Dzięki temu zjesz mniej, gdyż jesteś pełny i na dodatek zapobiegniesz niekorzystnym wahaniom cukru we krwi. Dobrą alternatywą dla takich przekąsek są owoce. Poza cukrami prostymi zawierają także błonnik, witaminy i składniki mineralne. Ogranicz te produkty, które poza cukrem zawierają także tłuszcze ( typu trans) np. ciastka z kremem. Wybierz mądrze; kilka kostek gorzkiej czekolady, ciasta drożdżowe, deser mleczny, kisiel, galaretkę – z reszty raczej zrezygnuj….
Jeśli uwielbiasz fast foody, wersję dietetyczną możesz przygotować sam w domu. Sposób na zdrowego hamburgera? Ciemna razowa bułka podpieczona w piecu, posiekany łosoś wymieszany z odrobiną natki, chili, sałata i sos z jogurtu z czosnkiem i musztardą (alternatywą dla ryby może być kurczak, soczewica, etc).

Czy dobra motywacja = zrzucone kilogramy ? Motywacja podczas odchudzania na pewno będzie wzmacniana przez zauważalne wyniki. Nie ważmy się jednak codziennie. Nie daje nam to obiektywnego obrazu naszej wagi. Wynik jest uwarunkowany dużą ilością czynników. Powinniśmy ważyć się raz w tygodniu o podobnej porze dnia. Pomocna będzie waga z opcją pomiaru tkanki tłuszczowej. Masa ciała nie zawsze jest do końca miarodajna w ocenie wyników odchudzania. Gdy łączymy dietę z aktywnością fizyczną spalamy tkankę tłuszczową, ale również rozwijamy tkankę mięśniową, dlatego dobrym wskaźnikiem naszych zmagań z nadwagą będzie pomiar tkanki tłuszczowej.
Psychologia zmian…. Pewnie wielokrotnie to słyszałaś, ale niewątpliwie warto za każdym razem próbować. Zainwestuj w siebie. Podstawowe zmiany; zaplanuj tydzień, zrób zdrowe zakupy, kup karnet na siłownię, nowy strój, buty, torba etc. wszystko pomaga, program treningowy ( jeśli dasz radę – zainwestuj w trenera personalnego, kontakt z dietetykiem pomocny ), musisz polubić miejsce w którym ćwiczysz – motywować siebie i innych… ( każdy czasem ma gorszy dzień). Jeśli wolisz ruch na świeżym powietrzu poszukaj grupy, klubu, nawet kompana do biegania, spaceru, wspinaczki. Musisz robić to co sprawia ci przyjemność lub podoba ci się i chcesz spróbować… Jest tyle alternatyw !!!

Podsumowanie….Nie należy traktować drobnego grzeszku dietetycznego, jako dobrej wymówki by zrezygnować z postanowień dotyczących zdrowego żywienia. Spadek masy ciała już o 5% poprawia takie wskaźniki zdrowia jak ciśnienie tętnicze czy profil lipidowy. Warto połączyć odrobinę pobłażliwości wobec siebie z ogromną dawką samozaparcia.