JAK NAPRAWIĆ ZABURZONY METABOLIZM?

Powrót do normy...

poniedziałek, 27 Luty 2017

Naprawa zaburzonego metabolizmu. Ok, skoro już prześledziliśmy powody zaburzenia metabolizmu, pora poszukać sposobów, by go naprawić i przywrócić do normy.

1. Kalorie… Przede wszystkim prosta zasada: nie ograniczać nadmiernie kalorii. Pewnie ta rada może być troszkę spóźniona, lecz ważne jest jej zrozumienie i uniknięcie popełniania tego samego błędu w przyszłości.

2.Kardio… Po drugie, jeśli skupiasz się na kilku godzinach kardio dziennie, to nadeszła pora, by znacznie te ćwiczenia ograniczyć. Jedna godzina dziennie przez pięć dni w tygodniu w zupełności wystarczy – jeśli koniecznie lubisz kardio. Jeśli nie, lepszą opcją byłby intensywny trening siłowy 3-5 razy w tygodniu, a kardio pozostaw sobie na wypadek, gdyby utrata wagi naprawdę stanęła w miejscu.

3.Dieta… Następnie nadszedł czas, by powoli zacząć dodawać kalorie z powrotem do diety. W ciągu kilku tygodni lub miesięcy dodajemy po 20-50 kalorii w różnych posiłkach. Kluczem do powrotu do właściwego tempa metabolizmu bez szybkiego zyskania na masie jest dodawanie kalorii powoli i stopniowo.

4.Masa… Zwiększenie zaledwie o 30 kalorii tygodniowo w diecie przez okres 12 tygodni sprawi, że będziesz spożywać dziennie już o 360 kalorii więcej i będziesz zaskoczony, że gdzieś po drodze twoja waga znów zaczyna spadać. By wszystko wykonać poprawnie, musisz przestać martwić się o początkowy przyrost masy ciała.

5.Przyspieszenie… Zaufaj mi gdy mówię ci, że 1000 kalorii to za mało jeśli chcesz utrzymać wagę, nawet przy tej ilości twoja waga stoi w miejscu. Gdy zwiększysz ilość kalorii, hormony regulujące metabolizm zaczną go przyspieszać. Ilość hormonu tarczycy zwiększy się, ilość leptyny osiągnie poziom, który nie będzie sygnalizował głodówki, a tkanka mięśniowa pozostanie utrzymana.

6. Cierpliwość… By zobaczyć efekty, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zaburzenia metabolizmu zazwyczaj występują na skutek wielu lat naprzemiennych okresów głodzenia się i przejadania. Powolny i stały postęp to przepis na wygraną. Im dłużej trwa cały proces utraty tłuszczu, tym bardziej skuteczny jest on w perspektywie długoterminowej. Deficyt kaloryczny powinien wynosić około 10-20% twojego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Większy będzie źle wpływał na metabolizm. Zadbaj o swoją przemianę materii, a twój styl życia zmieni się w o wiele przyjemniejszy i łatwiejszy.