JAK NAPRAWIĆ ZABURZONY METABOLIZM?

JAK NAPRAWIĆ ZABURZONY METABOLIZM?

JAK NAPRAWIĆ ZABURZONY METABOLIZM? 298 453 FitNow - studio treningów

Powody zaburzeń? Upraszczając, zaburzony metabolizm zwykle jest wynikiem zbyt restrykcyjnego ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii w połączeniu z nadmierną aktywnością fizyczną. Możesz się zastanawiać dlaczego Twoja waga nie spada, skoro zjadasz 1000 kalorii i spędzasz na bieżni po kilka godzin dziennie. Owszem, by schudnąć potrzebujesz deficytu kalorycznego i oczywiste jest, że twój deficyt jest o wiele większy, niż wystarczający, lecz nie tędy droga…
Problem tkwi właśnie w tym – Twój deficyt kaloryczny jest o wiele większy, niż wystarczający. Ten nadmiar sprawił, że taki duży deficyt pozostał jedynie w Twoich notatkach i w głowie, ponieważ w rzeczywistości obecnie jest on bliski zeru, ze względu na adaptacje metaboliczne.
Twoim celem powinno być jedzenie jak najwięcej, lecz w takiej ilości, która wciąż będzie spalać tłuszcz. Gdy nie jesz wystarczająco dużo, ważne hormony regulujące metabolizm zaczynają go spowalniać. Przykładowo hormony tarczycy oraz leptyna spowalniają wytwarzanie homeostazy w organiźmie. Skutkuje to nie tylko spowolnionym spalaniem tłuszczu, lecz również rozpoczęciem rozbijania tkanki mięśniowej, by wykorzystać ją w formie energii. To z kolei wpływa na spowolnienie metabolizmu, ponieważ mięśnie to najaktywniejsza metabolicznie tkanka w naszym ciele.

A co z tym całym kardio, które nadgorliwie wykonujesz? Z pewnością spalasz kalorie, lecz przecież organizm przystosowuje się do mniejszej ilości kalorii, więc dostosuje się również do ćwiczeń. Szybko nauczy się zużywać o wiele mniej kalorii wykonując ten sam wysiłek fizyczny, przez co będziesz musiał wykonywać o wiele, wiele więcej ćwiczeń, by uzyskać te same efekty.
Podsumowując, dwie główne przyczyny zaburzeń metabolizmu to restrykcyjne ogranicznie kalorii i nadmierna ilość treningu – obydwie powodują efekt odwrotny do zamierzonego i rozpoczynają błędne koło, gdzie twoje ciało „wymaga” od ciebie, by jeść jeszcze mniej i ćwiczyć coraz więcej i więcej dla utrzymania tempa utraty wagi. Oczywiście wszystko to działa tylko do pewnego momentu, kiedy wyczerpanie fizyczne, kontuzja lub problemy psychiczne sprawią, że w końcu się poddasz.