FAKTY DOTYCZĄCE TŁUSZCZÓW! part2

FAKTY DOTYCZĄCE TŁUSZCZÓW! part2

FAKTY DOTYCZĄCE TŁUSZCZÓW! part2 1550 650 FitNow - studio treningów

W części pierwszej artykułu przyjrzeliśmy się tłuszczom nasyconym. Teraz porozmawiajmy o tłuszczach nienasyconych i tłuszczach trans…

Tłuszcze jednonienasycone: Tym tłuszczom brakuje kilku cząsteczek wodoru, a ich łańcuch chemiczny ma jedno wiązanie podwójne pomiędzy atomami węgla. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tłuszczów nasyconych, które są ciałami stałymi, nieaktywnymi, o prostych łańcuchach, tłuszcze jednonienasycone są bardziej reaktywne i mają formę cieczy w temperaturze pokojowej.

Oliwa… Organizm może używać jednonienasyconych tłuszczów jako źródła energii, ale są one również istotne dla reakcji chemicznych zachodzących w organiźmie. Są dobre dla naszych serc, włosów, skóry oraz ogólnego zdrowia. Ich reaktywność jest dobra, ponieważ możemy zużywać jednonasycone tłuszcze w wielu procesach zachodzących w naszych ciałach, ale ta reaktywność oznacza również, że mogą się popsuć i powodować więcej szkody, niż pożytku. Szczególnie jeśli się je przegrzeje, będą miały kontakt ze zbyt dużą ilością światła, tlenu, lub zostaną przetworzone zbyt agresywnie. Na przykład, metoda tłoczenia stosowana w produkcji oliwy z oliwek (najpopularniejszego oleju jednonienasyconego) może mieć ogromny wpływ na jej właściwości zdrowotne. Oliwa extra virgin tłoczona na zimno to Rolls Royce wśród olejów. Pochodzi z pierwszego tłoczenia oliwek (dlatego „extra virgin„) i nie jest w żaden sposób ogrzewana (dlatego „tłoczona na zimno), a do jej produkcji nie stosuje się żadnych rozpuszczalników. Dzięki temu oliwa jest bardzo zdrowa. Wszystkie pozostałe oleje podgrzewane są do wysokich temperatur, dodaje się do nich rozpuszczalniki w celu zwiększenia ilości wyciśniętej oliwy, a także pochodzą z drugiego, lub trzeciego tłoczenia oliwek. Wszystkie te czynniki sprawiają, że zdrowa oliwa z oliwek nie jest już dla nas taka dobra i tak naprawdę może być szkodliwa.
By zachować właściwości zdrowotne jednonienasyconych olejów (np. oliwy z oliwek), ważne jest, żeby ich nie przegrzewać (podsmażanie jest w porządku, ale długie gotowanie/wysokie temperatury źle wpływają na olej). Korzystajcie więc z oliwy extra virgin tłoczonej na zimno, gdy to możliwe i pamiętajcie, by przechowywać ją w szczelnym pojemniku z ciemnego szkła, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Oliwę z oliwek najlepiej stosować jako przyprawę i spożywać na surowo, ale ponieważ jest średnio reaktywna, można na niej gotować, ale jedynie krótko/w niskich temperaturach..

Tłuszcze nasycone są lepsze do dłuższego gotowania i wyższych temperatur, ponieważ ciepło nie ma na nie negatywnego wpływu. Około 30% naszego dziennego spożycia tłuszczu powinny stanowić tłuszcze jednonienasycone.

Tłuszcze wielonienasycone: Temu typowi tłuszczu (np. olej słonecznikowy) brakuje wielu wodorów, między atomami węgla jest kilka wiązań podwójnych i dlatego jego łańcuch chemiczny może być mocno pozaginany, co sprawia, że jest bardzo, BARDZO reaktywny. Te tłuszcze są tak bardzo reaktywne, że gdy je spożywamy, zużywane są głównie podczas reakcji zachodzących w naszych organizmach, a bardzo rzadko jako źródło energii.

Olej słonecznikowy… Tłuszcze wielonianasycone nazywane są „niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi” lub w skrócie NNKT. Często sprzedawane są w formie suplementów i mają ogromne znaczenie dla zdrowia naszego serca, układu nerwowego, stawów oraz mózgu – tak naprawdę praktycznie całe ciało czerpie korzyści z regularnego spożywania NNKT. Powodem dla którego wielonienasycone tłuszcze uważane są za tak zdrowe jest to, że są najbardziej reaktywne ze wszystkich tłuszczów. Od razu, gdy je zjadamy, zaczynają wirować w naszych ciałach, pełniąc mnóstwo ważnych funkcji. Jednak ich reaktywność to miecz obosieczny.