DLACZEGO TYJEMY?

DLACZEGO TYJEMY?

DLACZEGO TYJEMY? 1140 400 FitNow - studio treningów

Dlaczego tyjemy?
Spójrzmy na to z bliższej perspektywy i przyjrzyjmy się gromadzeniu się tłuszczu na poziomie komórkowym. Aby to zrobić musimy zrozumieć jakie hormony i enzymy regulują poziom naszej tkanki tłuszczowej. Na biologii w szkole uczymy się, że hormony to małe, chemiczne przekaźniki znajdujące się w naszych organizmach, które pozwalają komórkom komunikować się między sobą. Hormony tworzą skomplikowany system. A) Są wysoce zależne od siebie nawzajem więc zmiana w poziomie jednego hormonu wpływa na drugi. B) Każdy z nich ma inny cel i całą hierarchię więc niektóre z nich będą przewyższać inne. C) Ich działanie może zostać zakłócone przez wiele czynników z naszego otoczenia. D) Nieustannie się zmieniają…nieustanie…właśnie teraz…zmieniają się. To wszystko sprawia, że obserwowanie i zrozumienie hormonów stanowi wyzwanie. Ale jeśli rozmawiamy o gromadzeniu się tłuszczu – jeden hormon przewyższa pozostałe.

Insulina…
Pozwól, że formalnie wprowadzę cię w zagadnienie insuliny. Powiedzmy, że jesz posiłek, który zawiera węglowodany (co robimy zbyt często). Te węglowodany są rozkładane na mniejsze węglowodany i przedostają się do krwiobiegu w postaci glukozy, która jest cukrem (lub „cukrem we krwi”). Ciało rozpoznaje skok poziomu cukru i zaczyna produkować insulinę (by być sprawiedliwym, ciało już zaczęło produkować insulinę… samo myślenie o jedzeniu reguluje produkcję insuliny – super, co?) Insulina jest hormonem – tym hormonem – który mówi twojemu ciału, by usunąć nadmiar glukozy z krwi i przechować ją w formie tłuszczu.

Więcej węglowodanów = Więcej cukru we krwi.
Więcej cukru we krwi = Więcej insuliny.
Więcej insuliny = Większa ilość odkładanego tłuszczu…

To oczywiście jest przesadne uproszczenie całego procesu tycia. Cukier nie zawsze jest odkładany w formie tłuszczu, a dodatkowo białka mają wpływ na insulinę (ale jest on znacznie mniej wyraźny). JEDNAK jest to całkiem przydatne uproszczenie.
Musimy jeść mniej węglowodanów, by produkować mniej insuliny, by gromadzić mniej tłuszczu.
Pozwól, że powiem to ponownie. Jeśli chcesz być szczupły, musisz jeść mniej węglowodanów.
Po raz trzeci? Zapanuj nad ilością zjadanych węglowodanów, a będziesz miał piękną sylwetkę.
Przyjrzyjmy się drugiej stronie medalu: Jak rozbić tłuszcz?