DHEAC… Co to jest? DHEA to dehydroepiandrosteron, hormon produkowany naturalnie przez mężczyzn i kobiety, głównie przez nadnercza oraz gonady, układ pokarmowy, a nawet mózg. DHEA to najbardziej dominujący hormon krążący w twoim organiźmie. Dzieje się tak, ponieważ DHEA przetwarzany jest w około 20 różnych hormonów, a dwa główne produkty to testosteron i estrogen.
Dlaczego jest taki świetny dla kobiet? DHEA jest zwykle uważany za męski hormon, chociaż kobiety mogą czerpać podobne korzyści jak mężczyzni, czyli większą ilość energii, sprawniejsze funkcjonowanie mózgu, lepszy nastrój, zwiększoną siłę i masę mięśniową, przyspieszoną utratę tłuszczu. Dzieje się tak ze względu na wzrost poziomu testosteronu i insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 (IGF-1), który wykazano w dwóch oddzielnych badaniach, w których stosowano 100 mg DHEA dziennie na Uniwersytecie w Kalirofnii, San Diego oraz w na Uniwersytecie w Tel Avivie (Izrael). Izraelscy naukowcy odnotowali, że prowadzi to do zwiększenia pobudzenia seksualnego u kobiet. Mimo, że w obydwóch przypadkach prowadzono badania na kobietach po okresie menopauzy, podobne wyniki powinny również występować u młodszych kobiet, ponieważ poziom DHEA zaczyna spadać dopiero po 25 latach. Ponieważ testosteron i IGF-1 są ważne dla siły mięśni oraz ich rozrostu, zażywanie suplementu z DHEA może być bezpiecznym sposobem na naturalne podniesienie poziomu testosteronu i IGF-1 bez żadnych skutków ubocznych.
Jak przyjmować suplement? Zażywaj 100 mg DHEA dziennie z posiłkami. Dostępny w aptekach bez recepty (radzimy jednak skonsultować zakup z lekarzem)…
ŻELAZO…
Co to jest? Żelazo to minerał, który jest częścią składową wielu białek oraz enzymów i jest niezbędny dla zachowania dobrego zdrowia. Dodatkowo, jako składnik czerwonych krwinek, pomaga dostarczać tlen do naszych komórek.
Dlaczego jest takie świetne dla kobiet? Intensywny trening obniża poziom żelaza. Badania potwierdzają niedobory żelaza u wielu kobiet sportowców, co prowadzi do osłabienia wydajności, zwiększenia zmęczenia, osłabienia funkcji kognitywnych i obniżenia odporności. Wydaje się, że jest to spowodowane wzrostem hepcydyny (jest to hormon produkowany przez wątrobę, który wstrzymuje wchłanianie żelaza) podczas ćwiczeń. Francuscy naukowcy niedawno odkryli u prawie 200 kobiet w wieku 18-53 lat, które narzekały na zmęczenie, że u tych przyjmujących 80 mg żelaza dziennie przez 12 tygodni nastąpiło 50% zmniejszenie zmęczenia. Naukowcy wojskowi donoszą również, że kobiety przyjmujące 100 mg żelaza podczas ośmiu tygodni podstawowego treningu miały lepsze wyniki, jeśli chodzi o wydajność kognitywną i osiągały lepsze czasu w teście biegania na dwie mile.
Jak przyjmować suplement? Ponieważ może pojawić się toksyczność spowodowana żelazem, jeśli nie cierpisz na niedobory żelaza, powinnaś poprosić lekarza o badanie zawartości żelaza w surowicy krwi. Jeśli masz go za mało, przyjmowanie 30-100 mg dziennie bez jedzenia może pomóc, w zależności od tego, jak duże są niedobory. Ponieważ ćwiczenie zmniejsza wchłanianie żelaza, przyjmuj suplement żelaza kilka godzin przed treningiem, jeśli ćwiczysz w późniejszych porach dnia lub kilka godzin po ćwiczeniach, jeśli trenujesz wcześnie rano. Jeśli potrzebujesz suplementu żelaza, jest dostępny w każdej aptece…
You must belogged in to post a comment.