ZJEDŹ Z SZOSY – KOLARSTWO GÓRSKIE…

ZJEDŹ Z SZOSY – KOLARSTWO GÓRSKIE…

ZJEDŹ Z SZOSY – KOLARSTWO GÓRSKIE… 1550 650 FitNow - treningi personalne

6. Twój sprzęt będzie porysowany, powgniatany, poobijany i na różne inne sposoby uszkodzony kosmetycznie Rowerzyści umieją utrzymywać rowery szosowe w idealnym stanie przez lata użytkowania. Jeśli będziesz jeździł off road z nadzieją, że nie złapiesz ani jednej ryski na gładziutkiej carbonowej ramie, Twoja jazda nie będzie zbytnio efektywna. Musisz pogodzić się z tym, że Twój rower w trudnym terenie może ucierpieć.

7. Czasem lepiej przejechać przez wielką skałę niż dookoła niej Rowerzyści szosowi traktują skały jako przeszkody, które należy omijać. Rowerzyści górscy natomiast widzą skały jako neutralne elementy placu zabaw. Czasami lepszą opcją jest wjechać na skałę, niż objeżdżać ją naokoło.

8. Niektóre odcinki trasy musisz przejść na nogach Tak, nawet najlepsi zawodnicy schodzą z rowerów i prowadzą je przez naprawdę nieprzyjazne odcinki tras. Nie spodziewaj się, że będziesz przejeżdżać każdy odcinek każdej trasy. W zasadzie, czasami możesz stracić więcej energii i czasu próbując jechać niż idąc.

9. Spodziewaj się niestabilności Na rowerze górskim spodziewaj się, że możesz poczuć pod kołami osuwający się piasek, żwir, kamienie czy korzenie podczas jazdy. W przeciwieństwie do szosy, w górach ziemia jest często niestabilna i sypka pod Tobą.
Jeśli umiesz się zrelaksować i nie poprawiać swojego roweru nadmiernie gdy ten czasem ślizga się nieco pod Tobą, będzie Ci łatwiej pozostać w pozycji pionowej. Bycie wystraszonym lub zdenerwowanym faktem, że ziemia pod Tobą jest jak lód, może powodować, że będziesz sztywny i nie będziesz reagować tak jak powinieneś. Spodziewanie się niestabilności ułatwia Ci to, będziesz spokojniejszy i łatwiej przebrniesz przez te części trasy.

10. Patrz przynajmniej 5 metrów przed sobą i decyduj gdzie chcesz jechać Jedną z pokus jest by patrzeć przed rower i skupiać się na przeszkodzie tak długo, aż nie znajdziemy się dosłownie na niej. Jeśli tak robisz, nie wybrałeś następnego ruchu za przeszkodą i nie wiesz gdzie jechać.
Patrz w przód, wybieraj ścieżkę i wtedy zaufaj swojemu sprzętowi, on to zniesie. Zaufaj także sobie, możesz pokonać przeszkody czując je, czując jak rower reaguje na nie. Czuj drogę, po której jedziesz, nie staraj się jej przyglądać.

11. Jeździj z doświadczonymi zawodnikami, którzy pomogą Ci zdobyć doświadczenie w terenie Jazda z ludźmi, którzy chcą od razu zabrać Cię na najtrudniejsze trasy w okolicy, będzie prawdopodobnie prowadzić do zniechęcenia. Istnieje bardzo niewiele rzeczy na świecie, które w ten sposób motywują. Przeważnie, zbyt duże wyzwanie zwyczajnie zniechęca.
Jeździj raczej z ludźmi, którzy będą mieli czas by pomóc Ci zdobyć nowe umiejętności na terenie, który jest odpowiedni dla początkujących. Opanowanie małych przeszkód i uzyskanie pewnych fundamentalnych umiejętności umożliwi Ci bycie lepszym zawodnikiem w dłuższej perspektywie i zmniejszy prawdopodobieństwo zniechęcenia i rezygnacji.
Jazda na rowerze górskim jest doskonałym treningiem do jazdy szosowej. Robiąc sobie przerwę w jeździe szosowej, wyjeżdżając w teren możesz ożywić zanikający entuzjazm i poprawić ogólną sprawność. Jeśli jesteś już zmęczony szosą, rozważ możliwość zjechania z niej.