ZIMA – PORA DLA BIEGACZY…

Wskazówki dotyczące biegania zimą...

środa, 2 Styczeń 2019

Bądź widoczny: Jeśli biegasz po ciemku, załóż odblaskową kamizelkę albo światełka żebyś był widoczny na ulicy. Jeśli na dworze jest śnieg, noś jasne ubrania. Biegaj z dokumentem tożsamości lub kartą identyfikacyjną biegacza w kieszeni – na wszelki wypadek.

Skorzystaj z bieżni:  Jeśli pogoda staje się zbyt mroźna, idź na bieżnię. Bieżnia to świetny sposób na zachowanie sprawności fizycznej i przebiegnięcie odpowiedniego dystansu bez ryzyka urazów od poślizgnięcia się na lodzie.

Kup sprzęt:  Kup sprzęt: Noś buty do biegania w terenie lub kup zimowe nakładki antypoślizgowe Yak Trax. Da ci lepszą przyczepność i stabilność na śniegu. Używałem ich by rozprawić się z Maratonem na Antarktydzie i działały naprawdę wspaniale na śniegu i na lodzie.
Uwaga: Unikaj noszenia nakładek antypoślizgowych Yak Trax wewnątrz budynków lub na drogach bez śniegu. Są przenośne więc możesz mieć je w kieszeni do czasu, aż trafisz na śnieg.

Zostań nisko:  Skróć krok podczas biegu i trzymaj stopy nisko nad ziemią. Będziesz w ten sposób biegał bardziej wydajnie i zmniejszysz ryzyko poślizgnięcia się, upadnięcia lub naciągnięcia mięśni. Biegaj na świeżym śniegu zamiast na lodzie albo ubitym śniegu. Będziesz miał lepszą przyczepność na świeżym śniegu i zredukujesz ryzyko poślizgnięcia się. Uważaj na trasy pokryte śniegiem i na dziury w drodze.

Poświęć dodatkowy czas na rozgrzewkę:  Twoje ciało będzie rozgrzewało się wolniej w zimne dni, zwłaszcza jeśli biegasz rano. Poświęć przynajmniej 5 minut na energiczny chód zanim zaczniesz biegać. Może być potrzebne od 10 do 15 minut biegania zanim całkowicie się rozgrzejesz i osiągniesz swoje regularne tempo biegu. Weź ciepły prysznic żeby wstępnie rozgrzać mięśnie albo umieść ubrania w suszarce na kilka minut, ubierz je na siebie i zacznij biegać.

Nawadniaj się: Picie płynów podczas biegania w zimie jest tak samo ważne jak latem. Pamiętaj, by nawodnić się przed, podczas i po bieganiu by uniknąć odwodnienia. Używaj ciepłych płynów.

Zacznij biegnąć pod wiatr:  Zacznij biegnąc pod wiatr żeby wiatr wiał ci w plecy, gdy będziesz wracał do domu. Unikniesz zawiania po tym, jak się spocisz.

Baw się dobrze:  Mieszaj trasy, biegnij wzdłuż lampek świątecznych albo urządź sobie zimowy wyścig. Dzięki temu wyjdziesz na zewnątrz i będziesz się cieszył zimą zamiast ją przeklinać.
Szczęśliwych tras!