WSTĘP DO BIEGANIA

WSTĘP DO BIEGANIA

WSTĘP DO BIEGANIA 1550 650 FitNow - treningi personalne

Trzy kluczowe spostrzeżenia
1.  Bieganie nie jest dla każdego.

To, że widzisz jak twoi znajomi coś robią wcale nie oznacza, że ta czynność będzie odpowiednia również dla ciebie. Oceń kilka czynników zanim rozpoczniesz program biegania: swoją wagę (zbyt dużo dodatkowych kilogramów może spowodować uraz kolan, kostek i pleców), twoją historię medyczną (problemy z kręgosłupem, stawami, równowagą), twoje predyspozycje do trzymania się diety, sama dieta, doświadczenie w ćwiczeniu (bieganie jest bardziej zaawansowane niż inne formy aktywności) i w końcu gotowość do nauczenia się nowych, wymagających umiejętności.

2.  Bieganie wymaga dyscypliny i konsekwencji, inaczej nie zadziała.

Zaplanowanie biegania jako podstawowego ćwiczenia kardio jest niezmiernie ważne, jeśli chcesz odnieść sukces jako biegacz. Utrata wagi nie jest celem – to wynik zwiększonej aktywności i poprawionych nawyków żywieniowych – a także zmiana stylu życia. Poświęć trochę czasu, by zastanowić się DLACZEGO ??? chcesz zostać biegaczem i rozwiń rozsądny oraz elastyczny plan, zgodnie z którym będziesz postępował.

3.  Bieganie to pogoń trwająca całe życie i potrzebne są wielkie chęci, by je kontynuować.

Myślę, że to spostrzeżenie powinniśmy traktować poważnie, bo podjęcie decyzji określa twoje “chęci” na dłuży czas. Uleganie kontuzjom nie jest niczym przyjemnym, a wiele powtarzających się urazów może wynikać właśnie z biegania. Urazy mogą być chroniczne lub ostre, mogą trwać dniami lub miesiącami. Podczas mojego życia biegacza odnosiłem głównie urazy „tkanki miękkiej” – nadwyrężone ścięgno Achillesa, stan zapalny ścięgna podeszwowego, naciągnięte lub nadwyrężone mięśnie dwugłowe ud, łydki, mięśnie czworogłowe ud oraz najtrudniejszy ból do zniesienia ze wszystkich – skurcze mięśni w dolnym odcinku kręgosłupa, które najbardziej dokuczały mi zanim zacząłem trening z obciążeniem i program rozciągania w 2004. Moje chęci mimo odniesionych urazów i nauczenie się jak im zapobiegać było najlepszą cechą biegacza. NIGDY !!! nie pozwoliłem, by urazy mnie powstrzymały.

Sześć kluczowych zaleceń:
1.  Rozpocznij trening oporowy mięśni korpusu i nóg.

Trening oporowy może przygotować ciało do obciążeń związanych z bieganiem, wzmacniając i obciążając mięśnie, które wprawiają nas w ruch podczas biegania. Indywidualne programy skierowane ku specyficznym potrzebom są najlepsze, zwłaszcza jeśli mamy do pomocy wyspecjalizowanego trenera. Dzięki temu zapobiegniemy urazom.