TRENING OPOROWY DLA BIEGACZY…

Klucz do rozwoju umiejętności biegacza...

niedziela, 10 Czerwiec 2018

Trening oporowy jest kluczowy w procesie utrzymania i rozwoju umiejętności każdego sportowca. Bez silnego i elastycznego ciała jesteśmy narażeni na kontuzje zarówno ostre jak i przewlekłe. Pomysł na częstotliwość - jak często ćwiczymy, intensywność - jak ciężko trenujemy, czas - czas spędzony na szkolenia i typy - czyli metody naszych szkoleń - odgrywają podstawową rolę, by pomóc nam rozwijać siłę, wytrzymałość, szybkość, równowagę i elastyczność....

W dłuższej perspektywie czasu potrzebujemy tych wszystkich elementów, jeśli mamy skutecznie przemierzać szeroki świat podróżując, uprawiając szeroko pojętą turystykę sportową zachowując zdrowie i siłę w naszych późniejszych latach życia!

Wstęp… Biegacze niekoniecznie chętnie wykonują lub decydują się na wykonywanie treningu oporowego, ponieważ jest to dla nich symbol spędzania czasu z dala od tego co kochają – biegania!
Jednak w oparciu o moje doświadczenia czerpane przez lata, jestem przekonany, że wszyscy moglibyśmy skorzystać z dołączenia treningów oporowych do naszego życia. Jeśli chodzi o zapobieganie większym urazom, zachowywanie zbilansowanego podejścia do treningu, wzmacnianie naszej „fizjologii” oraz ciał, trening oporowy bardzo się opłaca.
W ciągu lat spędzonych na bieganiu przekonałem się, że im silniejszy jestem, tym lepiej mogę trenować jako biegacz. Przyrost siły można uzyskać w relatywnie krótkim czasie (30 dni jeśli jesteś konsekwentny). Ożywi on nas i zachęci do poszukiwania nowych przygód w bieganiu – eksperymentowaniu w wykonywaniu szerokiej gamy ćwiczeń dla życia z fitnessem i zabawą.

Dyskusja… Trening oporowy można wykonywać na wiele różnych sposobów poprzez rozmaite ćwiczenia, dzięki postępom technologicznym oraz badaniom opartym o dane naukowe. Daje nam to relatywnie bezpieczny i efektywny sposób osiągnięcia wielu korzyści.
Gdy trenowałem z drużyną piłkarską (1964-1968), mieliśmy do dyspozycji jedynie wolne obciążenia i proste narzędzia (jak lina do wspinaczki). W tym środowisku nauczyłem się zasad, które później przekształciły się w bardziej zaawansowane myślenie na temat wartości treningu oporowego. Teraz odnoszą się one do każdego, kto chce zdobyć dodatkową siłę i odwrócić osłabienie mięśni i stawów, spowodowane brakiem aktywności fizycznej.