CZY STARTÓWKI TO DOBRY WYBÓR?

CZY STARTÓWKI TO DOBRY WYBÓR?

CZY STARTÓWKI TO DOBRY WYBÓR? 300 404 FitNow - treningi personalne

Najpierw przedstawimy naukowe zalety i wady noszenia startówek, następnie zaproponujemy instrukcje kiedy i jaki typ startówek nosić, zależnie od tempa i dystansu na jaki biegasz.

Naukowo udowodnione korzyści płynące z noszenia startówek (racing flats) Bill Bowerman i Nike stali się sławni dzięki wprowadzeniu Na rynek lekkich „waffle racer”. Od czasu, kiedy Bowerman po raz pierwszy ukształtował gumę za pomocą gofrownicy swojej żony, naukowcy badali w jaki sposób buty do biegania mogą sprawić, że biegacze staną się szybsi.

1. Startówki poprawiają wydajność Nie trzeba mieć doktoratu żeby zrozumieć, że im mniej ciężaru stopa musi podnosić przy każdym kroku, tym łatwiej zwiększyć obroty i przesuwać się do przodu. Jednak niewielu biegaczy wie w jaki sposób zmniejszenie wagi przekłada się na lepsze czasy. Na szczęście grupa naukowców ustaliła, że ilość potrzebnego tlenu zwiększa się o 1% na każde 100g obciążenia stopy. Mówiąc prościej, możesz poprawić swoje VO2 max o 1 lub 2 % na każde 80-120g, które możesz obciąć ze swoich butów. To dość szybki i łatwy sposób na poprawę efektów bez żadnej dodatkowej pracy!

2. Krótszy czas kontaktu z ziemią Kolejną korzyścią korzystania ze startówek jest ulepszony czas kontaktu z ziemią (ilość czasu potrzebnego, by twoje stopa uderzyła o ziemię, przesunęła się do przodu i uniosła palce z ziemi). Im krótszy czas kontaktu z ziemią, tym większa prędkość i wydajność, ale tylko jeśli biegacz nie musi generować większej siły, by poprawić czas (czyli jeśli dzieje się to bez wysiłku). Naturalnie skracając czas kontaktu z ziemią, bez zwiększania ilości zużywanego tlenu, buty do biegania pomagają biegać szybciej i bardziej wydajnie. Dodatkowo, krótszy czas kontaktu z ziemią pomaga w lądowaniu stopy na śródstopiu lub przodzie, co sugeruje prawidłową postawę.

3. Korzyści psychologiczne Podczas, gdy nie powinienem wymieniać korzyści fizjologicznych pod szyldem naukowo udowodnionych zalet, powszechnie wiadomo, że nasze przygotowanie psychiczne i perspektywy mogą mieć znaczący wpływ na nasze osiągnięcia. Jeśli kiedykolwiek miałeś na sobie startówki o wadze 140g zanim zabrzmiał strzał na start, wiesz jak pozytywnie wpływają one na psychikę. Czasem noszenie butów lekkich jak piórko może dodać ci niezwykłej pewności siebie. Tak samo ważnym składnikiem ścigania się jest docieranie „do strefy”. Każdy rytuał wykonany w dzień wyścigu, który pomaga przełączyć umysł w tryb rywalizacji poprawi twoje osiągnięcia i technikę. Zakładanie specjalnego obuwia do biegania jest sygnałem dla umysłu, że nadszedł czas by dać z siebie wszystko. Pamiętaj, że nie wszystkie korzyści noszenia butów do biegania trzeba sprawdzać w laboratorium.