CZY STARTÓWKI TO DOBRY WYBÓR?

CZY STARTÓWKI TO DOBRY WYBÓR?

CZY STARTÓWKI TO DOBRY WYBÓR? 300 404 FitNow - treningi personalne

Naukowo dowiedzione wady startówek 
Podczas, gdy analizowanie potencjalnych korzyści stosowania butów do biegania sprawia, że nad rozpoczęciem ich używania nie trzeba się długo zastanawiać, zakładanie takich butów ma też swoje wady.

1. Zwiększone ryzyko odniesienia urazów Bez nadmiernego wyściełania miękką warstwą i wsparcia stopy znajdującego się w tradycyjnych butach, startówki zwiększają szczytowe ciśnienie, maksymalną siłę i powierzchnię miejsca kontaktu, co może spowodować większą ilość pęknięć spowodowanych naciskiem oraz inne urazy wywołane naciskiem. Ponieważ regularne ćwiczenie i wystrzeganie się przed urazami jest najważniejsze jeśli chodzi o długoterminową poprawę, ważne abyś dokładnie zastanowił się czy jesteś gotowy na startówki.

2. Wydłużony czas regeneracji po wyścigu Kolejną potencjalną wadą startówek powiązaną ze zwiększonym ryzykiem odniesienia urazów jest to, że większy nacisk oraz siły szczytowe wymagają dłuższego czasu na regenerację.
Nawet jeśli ukończysz wyścig bez urazów, ściganie się w tych butach może oznaczać, że twoje mięśnie będą potrzebować więcej czasu żeby się zregenerować. To może być niebezpieczny efekt uboczny, zwłaszcza jeśli jesteś podatny na przetrenowanie i bieganie w zbyt dużej ilości wyścigów.

Praktyczne aspekty warte rozważenia Jak w przypadku większości aspektów dotyczących trenowania, podjęcie decyzji dotyczącej noszenia butów do biegania nie jest proste. Jednak istnieje kilka ogólnych zasad, które można zastosować. Właśnie z nich powstała moja formuła, która pomoże ci zdecydować czy startówki (racing flats) będą dla ciebie dobrym wyborem na wyścig.

1. Upewnij się, że jesteś zdrowy Najpierw musisz się upewnić, że nie masz żadnych poważniejszych urazów ani problemów, które mogą się pogorszyć. Jeśli już trenujesz ostrożnie, by zapobiec urazom, ostre bieganie w startówkach może tylko dolać oliwy do ognia.

2. Pamiętaj, by najpierw przyzwyczaić się do startówek Zasada, którą powinieneś stosować podczas każdego wyścigu, zwłaszcza maratonu, jest taka, by nigdy nie testować nowego sprzętu podczas wyścigu. Tą samą zasadę stosujemy w przypadku startówek. Jeśli chcesz je przetestować, pamiętaj by najpierw przebiec w nich kilka treningów. Znacznie łatwiej zatrzymać się podczas 4km biegu jeśli zaczną cię boleć łydki niż przemaszerować ostatnie 6km półmaratonu.

3. Cięższe na dłuższy dystans Wybór odpowiednich butów do biegania powinien być również uzależniony od dystansu wyścigu. Im krótszy jest wyścig, tym lżejsze, mniej wspierające i mniej istotne będą twoje buty. Dla wyścigu 5K albo 10K, buty ważące 160-180g są optymalne dla większości biegaczy. Dla wyścigów od 10K do półmaratonów powinieneś poszukać butów które ważą 200-250g. Na maraton, buty w skali 200-280g będą optymalne, chyba że biegasz poniżej 2:40.
Jeśli ciężko trenujesz i musisz skrócić swój czas o minutę lub dwie by osiągnąć swój cel albo zakwalifikować się do ważnych zawodów, wypróbuj startówki i zobacz jak bardzo pomogą ci poprawić osiągnięcia w dzień wyścigu.