Ładna pogoda w nas wszystkich wywołuje ducha przygody. Zaczynamy odkurzać kajaki, sprzęt wspinaczkowy, kempingowy, rybacki i resztę. Okazji, żeby wyjść na zewnątrz i cieszyć się świeżym powietrzem jest po prostu zbyt wiele, by ich unikać.
Jednym z lepszych sposobów, które zapewnią Ci dreszczyk adrenaliny jest kolarstwo górskie. Trasy, których nikt z nas nie podjąłby się przebrnąć normalnie, ze względu na długość i teren. Zbocza downhill, których nie próbowalibyście przejść pieszo przemierzasz na rowerze górskim z szaloną prędkością i nie zrezygnujesz z tego. To właśnie daje zastrzyk adrenaliny, której raz wystarczy zasmakować, by już nigdy nie zrezygnować.
Dzisiejsze kolarstwo górskie to nie tylko zjazd wzdłuż jakiegoś polnego szlaku. Od mężczyzny – trzymającego 15kg rower górski wymagana poważnej siły fizycznej i zwinności, którą zdobyć można w precyzyjnie przygotowanym treningu. Oto 5 wskazówek dla treningu, które pomogą Ci przygotować się do kolejnych zjazdów!
1. Przysiad na jednej nodze (druga na ławce)
Ćwiczenie to powinno być głównym elementem treningu na rower górski, ponieważ działa fantastycznie na zginacze bioder i jest doskonałym ćwiczeniem nóg, zachowującym je w formie na długie trasy.
Nie jes trudnym ćwiczeniem, ale wymaga precyzji w zachowaniu równowagi. Podobnie jak przy innych ćwiczeniach, w tym także warunkiem koniecznym by uzyskać jak największe korzyści jest jego prawidłowe wykonanie.
Ćwiczenie to będzie generować dużą moc nóg i zapewni wytrzymałość na długich trasach, które zwykłych zawodników doprowadzają do zmęczenia sięgającego poziomu wyczerpania. Na początku możesz użyć masy ciała, a w miarę jak nauczysz się utrzymywać równowagę, możesz zwiększyć obciążenie sztangą na barkach lub trzymając hantle w rękach. Przyczyni się to do zwiększenia siły i wytrzymałości.
2. Podciąganie się na drążku (podchwytem/nadchwytem)
Problem, z którym zmierzyć się musi wielu zawodników, zwłaszcza młodych, to osłabienie górnych partii ciała, względem reszty ciała. Wielu rowerzystów skupia się na nogach, by utrzymać ich wytrzymałość i siłę do pedałowania w trudnym terenie.
Słabość górnych partii może odcisnąć swoje piętno gdy trasa przestaje być gładka i trzeba zacząć manipulować między przeszkodami. Jeśli chcesz być w stanie dobrze kontrolować swój rower, gdzie liczą się ułamki sekund i każdy ruch, to te ćwiczenia są kluczowe.
Różnice między podciąganiem się podchwytem, a nadchwytem są wystarczające by zapewnić różnorodny trening niezbędny by utrzymać rower podczas manewrowania wzdłuż szlaku.
3. Wyciskanie sztangi w pionie (stojąc, sprzed głowy)
Jak już wcześniej zostało wspomniane, silne górne partie ciała są bardzo ważne przy długich trasach górskich. Każdy, kto bierze kolarstwo górskie na poważnie powinien zainwestować w czas potrzebny do budowy wytrzymałości górnych części ciała.
You must belogged in to post a comment.