5 PODSTAWOWYCH ĆWICZEŃ SIŁOWYCH DLA BIEGACZY

poniedziałek, 18 Marzec 2019

Wszyscy wiemy jak wygląda sylwetka biegacza długodystansowego: wyjątkowo szczupła. Lecz szczupły, nie oznacza słaby. Najbardziej efektywni biegacze są szczupli, lecz zaopatrzeni w solidne mięśnie, ponieważ im silniejszy jest zawodnik, tym staje się szybszy, bardziej wydajny i odporny na kontuzje. I chodzi tu nie tylko o nogi, lecz o trening całego ciała.

Wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają tułów oraz górne partie ciała jest tak samo ważne jak trening głównych mięśni wykorzystywanych w bieganiu, czyli mięśni nóg i pośladków. Ze szczupłym, lecz silnym ciałem biegacz może opóźnić moment osiągnięcia zmęczenia mięśni i utrzymać optymalną efektywność na dłużej. Ludzkie ciało jest skomplikowaną maszyną, która działa tak dobrze, jak jej najsłabsze ogniwo.

Spróbuj wykonywać te ćwiczenia dwa lub trzy razy w tygodniu, a w krótkim czasie staniesz się silniejszy i szybszy, a także mniej podatny na kontuzje.

1. Przysiad na jednej nodze

Pracujące mięśnie: Mięśnie czworogłowe ud, pośladki, tułów i łydki.

Stań w pozycji wykroku z tylną nogą umieszczoną na ławce. Obniż tułów pionowo w dół uginając kolano przedniej nogi. Pamiętaj, by kolano nigdy nie przesunęło się przed linię palców. Gdy udo przedniej nogi znajdzie się w pozycji równoległej z podłogą, utrzymaj tą pozycję przez 1 lub 2 sekundy, a następnie wyciśnij ciało do pozycji startowej. Powtarzaj 10-15 razy na każdą nogę.

Zwiększenie intensywności: Dodaj lekki wyskok w górnej pozycji ruchu lub trzymaj 5kg hantle w dłoniach.

2. Mostek w podporze na łokciach


Pracujące mięśnie:
Tułów, barki i plecy.

Ustaw się w pozycji do pompki opierając ciężar ciała na przedramionach. Utrzymaj pozycję przez 30-60 sekund.

Zwiększenie intensywności: Unieś jedną nogę o kilkanaście centymetrów w górę – zmieniaj nogi.