ZŁA POSTAWA…

Co my robimy ze swoim kręgosłupem?

czwartek, 5 Kwiecień 2018

Siedząc przy komputerze, zgarbiony, wpatrzony w monitor, zastanawiając się nad dobrym tematem na artykuł, zdałem sobie sprawę, że w tym momencie prawdopodobnie robisz dokładnie to samo (siedzisz przy komputerze, garbisz się...). Dało mi to do myślenia... Co my robimy ze swoim kręgosłupem? Postawa naszego ciała to coś, na co powinniśmy zwracać uwagę przez 24 godziny i 7 dni w tygodniu, a w rzeczywistości dzieje się to rzadko.

Gdyby zerknąć do słownika w poszukiwaniu słowa „postawa”, znaleźlibyśmy wiele zdobnych opisów, jednak dla potrzeb tego artykułu zdefiniujmy postawę jako „optymalne ustawienie stawów”. Staw jest miejscem łączenia dwóch lub więcej kości, a gdy kości te są w optymalnym położeniu, nie wywierają na staw żadnego szkodliwego nacisku.
Niestety, mechanizmy adaptacyjne, te same które pozwalają ci rozwijać mięśnie w treningu siłowym, sprawiają także, że gdy spędzasz za dużo czasu w pozycji siedzącej lub przygarbionej, ciało dostosuje się również do tego. Jeśli będziesz dużo siedział, twoje ciało stanie się naprawdę dobre w siedzeniu! Oznacza to, że ważne mięśnie tylnego łańcucha kinetycznego ulegną wydłużeniu i osłabieniu, a mięśnie znajdujące się w przedniej części ciała skrócą się i będą bardziej napięte. W rezultacie, gdy tylko spróbujesz później stanąć prosto, będzie to naprawdę trudne.
Współczesne życie staje się coraz bardziej bierne. Coraz więcej z nas prowadzi siedzący tryb życia. Przemieszczamy się na siedząco, pracujemy na siedząco, wolny czas spędzamy na siedząco, a nawet coraz więcej maszyn na siłowniach projektowanych jest tak, by ćwiczyć na siedząco!

 Zła postawa… Kiepska postawa, jako wynik ciągłego siedzenia, może mieć negatywny wpływ na zdrowie kręgosłupa i zwiększa szanse na problemy i bóle z nim związane. Ponadto zaokrąglone plecy (hiperkifoza) sprawia, że brzuch staje się bardziej wypukły. I jak większość ludzi próbuje to naprawić? Wykonują dużo, bardzo dużo ćwiczeń brzucha, które w zasadzie mogą jeszcze bardziej pogorszyć problem. Zła postawa może powodować bóle głowy, problemy z barkami, problemy trawienne, bóle kolan, a także może zmniejszyć ogólną funkcjonalność. Gdyby każdy mógł nauczyć się siedzieć i stać prosto, świat byłby szczęśliwszym i bardziej przyjaznym miejscem.