ZESPÓŁ TARCIA BIODROWO-PISZCZELOWEGO

ZESPÓŁ TARCIA BIODROWO-PISZCZELOWEGO

ZESPÓŁ TARCIA BIODROWO-PISZCZELOWEGO 1550 650 FitNow - treningi personalne

 

Wstęp

Jeśli czujesz ból po zewnętrznej stronie kolana, poniżej lub powyżej rzepki, istnieje szansa, że winowajcą jest tarcie pasma biodrowo-piszczelowego. Możesz odczuwać ból nie tylko podczas ćwiczeń, ale za każdym razem, gdy kolano jest ugięte – np. podczas wchodzenia po schodach.
Pasmo biodrowo-piszczelowe to szeroki, wytrzymały pasek tkanki łącznej, który zaczyna się od górnej części biodra i kieruje się w dół aż do zewnętrznej części uda i przymocowany jest na zewnątrz piszczeli, poniżej kolana. Jeśli pasmo biodrowo-piszczelowe narażone zostanie na nadmierne tarcie blisko punktu przyczepu początkowego, powstanie stan zapalny i ból, często frustrująco powracający, co sprawia, że normalny trening jest niemożliwy.
Dobrą wiadomością jest to, że zespołowi tarcia pasma biodrowo-piszczelowego można zapobiec oraz leczyć. Dzięki odpowiedniemu zapobieganiu i/lub planowi leczenia, będziesz w stanie biegać i jeździć bez bólu przez nadchodzące lata. Przeczytaj więcej, by poznać szczegóły leczenia często ukrytym powodom tarcia pasma biodrowo-piszczelowego.

Naciągnięty napinacz powięzi szerokiej

Napinacz powięzi szerokiej to mięsień zginający biodra, który łączy się z pasmem biodrowo-piszczelowym i kontroluje jego ruchy. Jeśli napinacz powięzi szerokiej jest nadmiernie napięty, sprawi że pasmo biodrowo-piszczelowe będzie również napięte. Rozciąganie samego pasma zwykle okazuje się mało efektywne, ponieważ jest ono wykonane z upartych włókien tkanki łącznej, których tak naprawdę nie da się rozciągnąć. Jednak rozciąganie napinacza powięzi szerokiej to całkiem inna historia. Jeśli napinacz powięzi szerokiej jest napięty, można sobie z nim poradzić poprzez stosowanie rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Możesz również rozciągać napinacz powięzi szerokiej statycznie i dynamicznie.

Przyleganie pasma biodrowo-piszczelowego

Dla optymalnego poruszania się, pasmo biodrowo-piszczelowe powinno mieć możliwość swobodnego przesuwania się nad mięśniami, nad którymi się znajduje. Jednak u niektórych osób pasmo biodrowo-piszczelowe zaczyna delikatnie przylegać do tkanek mięśniowych znajdujących się pod nim, a jego ruch staje się ograniczony, co skutkuje nadmiernym tarciem. Samo rozciąganie nie generuje wystarczającej siły, by rozdzielić te tkanki, ale rozluźnianie mięśniowo-powięziowe może naprawdę pomóc.