WŁACZ POWER BIT…

WŁACZ POWER BIT…

WŁACZ POWER BIT… 300 453 FitNow - studio treningów

Za każdym razem, gdy włączasz iPoda zanim zaczniesz biegać lub podnosić ciężary, bezpośrednio czerpiesz korzyści płynące ze słuchania muzyki podczas ćwiczenia, niezależnie od tego czy masz tego świadomość czy nie. Nie jest więc zaskakujące, że ten fenomen niedawno stał się nowym tematem badań naukowych.
Możesz użyć odkryć uzyskanych podczas ostatnich badań, by stworzyć najlepszą dla Ciebie listę utworów, która pozwoli ci zachować motywację podczas najtrudniejszych fragmentów ćwiczeń.
A więc jak to działa?

Muzyka pomaga trenować dłużej i ciężej… Słuchanie ulubionej muzyki w dobrym tempie podczas ćwiczeń zachęca do cięższego ćwiczenia, a nawet pomaga ciału pracować bardziej wydajnie. W 2015 roku przeprowadzono badania porównawcze, podczas których rowerzyści, jednocześnie słuchający muzyki pedałowali szybciej, przemierzając większy dystans w tym samym czasie, w porównaniu z rowerzystami pedałującymi bez muzyki.
Kolejne, powiązane badania pokazały, że rowerzyści słuchający muzyki i dostosowujący swój wysiłek do rytmu muzyki używali o 7% mniej tlenu, zachowując takie samo tempo jak osoby ćwiczące bez muzyki, co oznaczało, że ich układ sercowo-oddechowy pracował o wiele wydajniej.
Dodatkowo muzyka sprawia, że nie myślisz o zmęczeniu i dyskomforcie podczas ćwiczeń, co mogłoby skrócić twój trening. Wiele badań dowiodło, że ludzie słuchający swojej ulubionej muzyki trenują dłużej i oceniają swój wysiłek na znacznie mniejszy.

Muzyka poprawia humor… Powiedzmy, że masz beznadziejny humor w drodze do pracy. Twoja ulubiona piosenka rozbrzmiewa z głośników i od razu uśmiech pojawia się na twojej twarzy, zaczynasz śpiewać i myślisz: „Może dzisiejszy dzień wcale nie będzie taki zły”. Wszyscy wiemy, że muzyka ma wspaniałą moc psychologiczną. Twoje ulubione kawałki od razu dobrze Cię nastrajają, więc dlaczego miałbyś tego nie wykorzystać podczas ciężkiego treningu?
Pamiętaj jednak, żeby najpierw zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Powinieneś być świadomy swojego otoczenia i wszystkich możliwych zagrożeń, więc nie słuchaj muzyki jeśli jeździsz na rowerze lub biegasz w bardzo ruchliwych miejscach.

Muzyka poprawia osiągnięcia eksplozywne… Słuchanie ulubionych dźwięków poprawia również twoją eksplozywność, co oznacza, że słuchanie muzyki w trakcie treningu siłowego może być korzystne dla mocy. Badania przeprowadzone niedawno na wydziale kinezjologii Stanowego Uniwersytetu w Kalifornii ukazały, że lekkoatleci, którzy słuchali swoich ulubionych piosenek podczas trenowania mieli zdolności eksplozywne o większej mocy niż sportowcy pozbawieni muzyki.