Dajmy trochę wytchnienia naszym zapracowanym mięśniom i nauczmy się rozpoznawać znaki ostrzegawcze, gdy organizm sugeruje nam, że ma już dość…
Czy to boli ? – Wszystko, co powinieneś wiedzieć…. Dla wielu z nas radość i satysfakcja z treningu bierze się z osiągania zamierzonych celów, niezależnie od tego czy jest to zakwalifikowanie się na upragnione mistrzostwa czy pokonanie swojego rekordu na siłowni. Czasem jednak możemy wymagać od naszych ciał zbyt wiele… W rezultacie będziemy chronicznie zmęczeni, a nasza wydajność spadnie – czyli doświadczymy tzw; przetrenowania. Bardzo intensywne ćwiczenia mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia przemęczenia, a podatni na nie są sportowcy wszystkich klas wagowych i każdej dyscypliny – od biegaczy po ciężarowców.
Brak postępów jest często pierwszym objawem przetrenowania – sygnalizując – że nadszedł czas dokonać pewnych korekt, by umożliwić ciału lepszą regenerację ( i być może całkiem dobrą przerwę dla umysłu).
Objawy przetrenowania mogą obejmować także inny rodzaj bólu oraz m.in.:
- Wahania spoczynkowego tętna i ciśnienia krwi – Może to być znak, że ciało potrzebuje więcej odpoczynku. Niektóre badania obserwacyjne wskazują również, że zbyt duża ilość treningów wytrzymałościowych może przyczynić się do nieregularnej akcji serca. Chociaż związek między ogromem ćwiczeń i problemami z tętnem nie jest skorelowany – najlepiej mieć na uwadze, że jeśli problemy takie występują, nie wolno ich lekceważyć.
- Przewlekły ból – Występujący nawet dzień po wysiłku oraz bardzo powolna regeneracja są także znakami ostrzegawczymi.
- Podatność na kontuzje – Przetrenowanie może prowadzić do zwiększenia prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji. To samo dotyczy częstszej poddatności na przeziębienia i infekcje.
- Ekstremalne wahania apetytu lub wagi – również mogą oznaczać, że ciało jest nadużywane.
- Za mało snu – Przetrenowanie może zakłócić nasz spokojny sen i sprawić, że regeneracja będzie jeszcze trudniejsza.
You must belogged in to post a comment.