SPORTY WYTRZYMAŁOŚCIOWE I ASTMA…

SPORTY WYTRZYMAŁOŚCIOWE I ASTMA…

SPORTY WYTRZYMAŁOŚCIOWE I ASTMA… 330 440 FitNow - treningi personalne

OBJAWY…Objawy spowodowane są chronicznym zapaleniem i zwężaniem się dróg oddechowych doprowadzających i odprowadzających powietrze z płuc. Brak oddechu, kaszel, świszczenie i ból w klatce piersiowej to dolegliwości, na które najczęściej narzekają astmatycy.

LECZENIE… Astma jest schorzeniem, które można leczyć. Jednak nie mam na myśli używania leków, w celu leczenia objawów lecz polepszenie ogólnej kondycji zdrowotnej, aby wyeliminować problem. (Oczywiście, odpowiednie leki mogą być czasem potrzebne niektórym pacjentom, ale poprawiając ogólny stan zdrowia, można zredukować lub całkowicie wyeliminować konieczność zażywania leków). Znamy wiele czynników, które powodują ataki astmatyczne, takie jak zimne lub zanieczyszczone powietrze, chlor, jedzenie oraz różne alergeny, a nawet treningi (prowadzące do tak zwanej 'wywołanej’ astmy), ale nie są one bezpośrednią przyczyną astmy. Ponieważ trudno jednoznacznie stwierdzić co powoduje to schorzenie (nie jest ono genetyczne!), najlepiej poprawić ogólny stan zdrowia.

POPRAWIANIE KONDYCJI ZDROWOTNEJ…
Zasadniczo, zdrowi ludzie nie mają astmy. A więc poprawienie kondycji zdrowia osób cierpiących na to schorzenie, może pomóc w jego eliminacji. Oczywiście, można powiedzieć, że większość problemów zdrowotnych – poczynając od najczęstszych urazów, poprzez schorzenia wewnętrzne, kończąc na wysokim ciśnieniu tętniczym, można wyeliminować jeśli dana osoba poprawi ogólny stan swojego zdrowia. Zdrowi ludzie, również sportowcy, nie odczuwają ciągłego zmęczenia, nie mają alergii, problemów ze snem lub wysokim poziomem cukru we krwi, ani z astmą. Podczas, gdy większość sportowców skupia się głównie na sprawności fizycznej, poprawienie ogólnego stanu zdrowia ma wiele korzyści. Nie tylko eliminuje schorzenia chroniczne, takie jak astma, ale może również podnieść jakość osiągnięć sportowych. W niektórych dziedzinach sportowych, szczególnie u przedstawicieli sportów wytrzymałościowych, występowanie astmy jest znacznie częstsze. Najnowsze dane pokazały, że w ciągu pięciu ostatnich lat zimowych igrzysk olimpijskich, około 8% sportowców miało astmę, sprawiając, że astma stała się najbardziej popularnym schorzeniem chronicznym wśród olimpijczyków. Wiele przypadków zachorowań pojawia się wśród narciarzy (15%), pływaków oraz kolarzy (17%). Z kolei mniej zachorowań odnotowano u osób uprawiających jeździectwo oraz u nurków (u obydwóch grup około 4%). Niestety triatloniści najczęściej zmagają się z astmą – występuje u około 25%.

ZMIANY ELIMINUJĄCE SCHORZENIE…
W większości przypadków, eliminacja schorzenia jest możliwa u osób, które wprowadziły niezbędne zmiany w celu poprawy stanu zdrowia. Dotyczą one czynników środowiskowych, diety, stresu oraz innych elementów obecnych w życiu codziennym. Trzy najbardziej popularne problemy identyfikowane z astmą u sportowców dotyczyły przetrenowania, chronicznego zapalenia i nietolerancji węglowodanów. Mimo, że te trzy problemy nie są ze sobą połączone, leczenie jednego lub dwóch schorzeń zwykle nie redukowało objawów astmy. Poniżej znajduje się podsumowanie tych problemów i sposoby ich leczenia.