SIEDŹ LEPIEJ, ŻYJ LEPIEJ…

SIEDŹ LEPIEJ, ŻYJ LEPIEJ…

SIEDŹ LEPIEJ, ŻYJ LEPIEJ… 306 457 FitNow - treningi personalne

Naucz się siedzieć… Całe życie zmuszamy się do przyjmowania tej toksycznej pozycji w samochodzie, w szkole czy w pracy, a to odbija się na naszym zdrowiu i potencjale sportowym… Kłopot tkwi w tym, że siedzenia praktycznie nie da się uniknąć. Taka już jest rzeczywistość współczesnego świata. Pytanie zatem brzmi: W jaki sposób uniknąć lub przynajmniej ograniczyć spustoszenie wywoływane dłuższym siedzeniem?
Na początek naucz się siedzieć… Siedzenie – podobnie jak stanie – jest jedną z najbardziej wymagających technicznie czynności do wykonania każdego dnia. Większość z nas niestety nie ma pojęcia o tym jak siedzieć poprawnie. W celu stabilizacji kręgosłupa w pozycji naturalnej musisz się zorganizować już stojąc, przez wykonywanie sekwencji wzmacniającej. Gdy siedzisz, musisz utrzymywać co najmniej 20% napięcie mięśni brzucha, by utrzymać sztywny kręgosłup.
I tutaj mamy problem: Utrzymywanie napiętego brzucha, choćby w 20% jest niezwykle wymagające. Wszystkie badania wskazują, że nie chodzi tu o siłę, lecz o wytrzymałość mięśni, które utrzymują pozycję kręgosłupa.
Pomaga to wyjaśnić dlaczego większość ludzi już po paru minutach siedzenia ma okropnie zaokrąglone lub przeprostowane plecy. To po prostu jest bardziej wygodne i nie wymaga żadnej pracy. Natomiast utrzymanie stabilnej pozycji wymaga szczególnej uwagi i wytrzymałości brzucha.

Sekwencja ustalania pozycji… 1. W pozycji stojącej napnij pośladki najmocniej jak możesz.
2. Opuść klatkę piersiową w dół, by znalazła się równo nad biodrami.
3. Napnij brzuch – przynajmniej 20% napięcia.
4. Ustaw głowę w neutralnej pozycji i rozszerz barki do stabilnej pozycji.
Najlepszym sposobem na uniknięcie długotrwałego nawyku pozostawania w złej pozycji to wstać i zreorganizować się co 10-15 minut. To prawie niemożliwe, by pozostać w dobrej pozycji na dłużej. Tak, wiem, że to może być uciążliwe bądź czasem nawet niewykonalne, lecz jeśli chcesz uzdrowić swoje ciało i osiągnąć swoje cele, musisz nad tym pracować. Musisz się poświęcić.
Kolejnym pomocnym rozwiązaniem jest zmienianie pozycji tak często jak to możliwe. Musisz pamiętać, że nie trzeba siedzieć sztywno w jednej pozycji przez cały czas. Możesz uklęknąć przed komputerem i rozciągnąć w ten sposób biodra, odpowiadając na maile lub chodzić, gdy rozmawiasz przez telefon, a nawet rozciągać się, gdy siedzisz przy biurku. Najważniejsze jest, by uniknąć korygowania postawy, gdy już siedzisz.

Pośladki na wakacjach… W momencie, gdy siadasz, twoje pośladki mają wakacje. To nie tylko nakłada dodatkowe obciążenie na kręgosłup, lecz także sprawia, że trudno jest stabilizować miednicę w pozycji naturalnej. Jeśli więc nie uda ci się wykonać poprawnie sekwencji ustalania pozycji zanim usiądziesz, nie ma sensu spinanie brzucha czy przeprostywywanie kręgosłupa. Ustalanie pozycji już siedząc, jest trudne.