SEKRETY CELLULITU: Część 2

Redukcja wytwarzania

środa, 5 Grudzień 2018

W drugiej części artykułu, przyjrzymy się sposobom leczenia cellulitu, a także omówimy różne metody badawcze, które zostały opublikowane do tej pory. Dzięki najnowszym badaniom, wiemy już czym jest cellulit. Teraz, czas przedstawić różne metody leczenia, zarówno te, które są skuteczne, jak i te, które nie działają.

Na tym etapie, najlepszą informacją jaką możecie uzyskać jest jak zmienić dietę i zapobiec powstawaniu lub nawet cofnąć cellulit. Zacznijmy od omówienia metod leczenia, które dotychczas stosowano i zastanowienia się nad ich skutecznością. Następnie przejdziemy do leczenia cellulitu za pomocą diety.

Sposoby leczenia cellulitu

Istnieje cały wachlarz badań na temat sposobu leczenia cellulitu, poczynając od specjalnych kremów, masaży, ksantyn, składników pochodzenia roślinnego, diet oraz terapii ciepłem. Jak w przypadku każdego schorzenia, pojawienie się wielu badań dotyczących jego leczenia, oznacza, że wciąż brakuje wiedzy na temat procesu jego powstawania.

Wszystkie te badania osiągnęły niewielki sukces w swojej dziedzinie, z uwagi na to, że natężenie cellulitu u ludzi jest różne, a każda metoda ma ograniczoną skuteczność.

Naukowcy traktujący cellulit jak chorobę skórną, osiągają zadowalające rezultaty, ale proponowane przez nich sposoby leczenia w najlepszym przypadku działają krótkofalowo i wymagają wielu powtarzających się z wizyt, co sprawia, że są czasochłonne i wymagają sporych nakładów finansowych.

Zadziwiająco, badacze zalecający zmianę diety i stosowanie ćwiczeń nie odnieśli większego sukcesu niż zwolennicy wcześniej wspomnianych alternatywnych metod, ponieważ utrata wagi tylko pogarsza sytuację.

Kolejna seria badań miała na celu próbę ustalenia, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej podatni na cellulit, a co za tym idzie, przewidzenie kto najprawdopodobniej będzie się z nim zmagał. Niestety te badania nie odniosły wielkiego sukcesu. Na przykład, we wspomnianych badaniach, naukowcy odkryli, że stopień nasilenia cellulitu zależny jest od ilości tkanki tłuszczowej w organiźmie danej osoby, jak i również bariery tkanki podskórnej.

Wszyscy wiemy, że im więcej tkanki tłuszczowej posiadamy, tym bardziej prawdopodobne jest to, że gdzieś w naszym ciele powstanie cellulit. Jeśli zaś chodzi o barierę skórną, osoby nie posiadające odpowiednich narzędzi do przeprowadzenia badań naukowych nie są w stanie zaradzić temu problemowi.

Na dodatek, w niedawno publikowanym artykule na temat cellulitu i jego leczenia, A.V. Rawlings z Wielkiej Brytanii napisał, że „obydwa sposoby – doustny i miejscowy, mogą być najlepszym sposobem by działać przy pierwszych oznakach i objawach cellulitu.”

Tak naprawdę to ujęcie w innych słowach stwierdzenia, że po prostu jeszcze nie wiemy co działa najlepiej. To dlatego, że powstawanie cellulitu jest skomplikowanym procesem, złożonym z wielu etapów i dopóki naprawdę nie znamy i nie pojmujemy całego cyklu jego powstawania, opisanego w pierwszej części tego artykułu, próby jakiejkolwiek interwencji na niewłaściwym etapie tego błędnego koła zakończą się fiaskiem.

Opaski i okłady:

Podstawą tych sposobów jest oddziaływanie mechaniczne, stosowane by ‚rozbić’ lub ‚spalić’ tłuszcz i cellulit. Szczerze mówiąc, w ogóle nie działają w ten sposób. Wprawiają one w ruch małe ilości płynu wewnątrztkankowego. Dlatego ta metoda ma jedynie psychologiczne zalety dla jej zwolenników, ponieważ fizjologia w żaden sposób nie ulega zmianie.

Okłady:

Okłady, które łączą zastosowanie różnych ziół, mają pozytywny efekt, ponieważ skóra jest półprzepuszczalna. Dzięki temu niektóre składniki odżywcze przenikają przez skórę. Spójrz na Schemat 1, na którym przedstawione są warstwy skóry. Zioła, które wykazały pozytywne działanie to: cantella asiatica, herbata paragwajska, pokrzywa indyjska i fenkuł włoski.

Schemat 1: