Dlaczego wioślarz? Wiosłowanie to intensywny trening całego ciała, angażujący plecy, tułów, ręce, a także nogi. Istnieją dyscypliny sportowe, które są dobre dla poprawy kondycji fizycznej, lecz zazwyczaj skupiają się tylko na jednej lub dwóch częściach ciała, a nie na wszystkich. Od sportowców, wioślarstwo wymaga cierpliwości. Jeśli będą trenować konsekwentnie przez dłuższy czas – na pewno docenią zalety wiosłowania.
W zasadzie, wioślarstwo to nie tylko doskonały trening dla tych, którzy chcą ukształtować swoje ciało, lecz także jest w stanie zwiększyć wydajność sportowca w wielu innych dyscyplinach. Wiele szkół stosuje wioślarze treningowe do treningu np. koszykarzy, by nauczyć ich ciała dyscypliny.
Kolejnym pozytywnym aspektem wiosłowania jest zwiększanie siły tułowia. Poprawa elastyczności, równowagi, a nawet stosuje się trening wioślarski przy rehabilitacji urazów barków lub pleców.
Gdy raz nauczysz się poprawnie wiosłować, możesz to robić nawet gdy będziesz miał 90 lat.
Przygotuj się do wiosłowania…Wiosłowanie może być „pozornie bolesne.” Wiele osób uważa, że skoro mają silne górne partie ciała, wiosłowanie będzie proste. Jednak okazuje się, że tak naprawdę nogi wykonują również bardzo dużą część pracy.
Przed rozpoczęciem wiosłowania należy skupić się na poprawnej technice. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz kontuzją. Najlepszą opcją jest skorzystać z wiedzy doświadczonego trenera, który nauczy cię poprawnej techniki i ewentualnie skoryguje błędy. W ten sposób najszybciej i najlepiej nauczysz się poprawnego ruchu. Wiosłowanie jest dość prostym ruchem, lecz jeśli nie wykonujesz go właściwie, może spowodować problemy w dolnym odcinku pleców.
Jeśli już opanowałeś poprawne wykonywanie ruchów, najlepiej zacząć od krótkich interwałów. Przez pierwsze kilka sesji wiosłuj przez 3-5 minut, odpocznij i powtarzaj. Celem osób początkujących powinno być krótkoterminowe wiosłowanie przez 30 minut bez przerwy. Gdy to osiągniesz, możesz zacząć wykonywać konkretny program treningowy. Wioślarze treningowe mają rozbudowane funkcje śledzenia dystansu, kalorii, tempa oraz regulację oporu. Niższa intensywność treningu to około 18-22 pociągnięć na minutę, a wyższa około 30-34.
You must belogged in to post a comment.