DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH PYTAŃ DOTYCZĄCYCH ĆWICZEŃ NA MIĘŚNIE BRZUCHA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH PYTAŃ DOTYCZĄCYCH ĆWICZEŃ NA MIĘŚNIE BRZUCHA

DZIESIĘĆ NAJWAŻNIEJSZYCH PYTAŃ DOTYCZĄCYCH ĆWICZEŃ NA MIĘŚNIE BRZUCHA 300 385 FitNow - treningi personalne

Pytanie: Czy mogę korzystać z obciążenia, gdy trenuję mięśnie brzucha?
Odpowiedź: Tak, ale zanim dodasz opór za pomocą obciążeń, powinieneś być w stanie wykonać ćwiczenia we właściwy sposób i z zastosowaniem prawidłowej techniki. Najbardziej efektywne ćwiczenie mięśni brzucha rozpoczyna się od właściwej pozycji ciała, kontrolowanych ruchów oraz skupianiu się na napinaniu danych mięśni, nad którymi chcesz pracować. Lepsze wyniki zyskujemy dzięki wolnym, kontrolowanym powtórzeniom. Gdy już będziesz miał dobrą postawę, możesz zacząć dodawać małe obciążenia trzymane w ręce lub piłkę lekarską, by zwiększyć opór.

Pytanie: Jak wysoko powinienem się podnosić podczas wykonywania klasycznych brzuszków?
Odpowiedź: Podczas wykonywania klasycznych brzuszków podnoś się do momentu, w którym twoje łopatki uniosą się nad podłogę. Badania pokazują, że mięśnie brzucha mogą uginać kolumnę kręgosłupa pod kątem od około 30 do 45 stopni. Powyżej 30 stopni, zginacze stawu biodrowego są aktywowane w większym stopniu niż mięśnie brzucha. Jest to relatywnie mały zakres ruchu.

Pytanie: Jak często powinienem wykonywać ćwiczenia mięśni brzucha?
Odpowiedź: Do dnia dzisiejszego żadne badania nie odkryły korzyści płynących z wykonywania ćwiczeń mięśni brzucha częściej niż 3 razy na tydzień, ale codzienne ćwiczenie mięśni brzucha nie jest szkodliwe. Trudno jest zmęczyć lub przepracować mięśnie brzucha wykonując ćwiczenia jedynie przy użyciu własnej masy ciała, ponieważ opór jest ograniczony w małym zakresie ruchu. Jeśli trenujesz mięśnie brzucha z obciążeniem, powinieneś dać im dzień odpoczynku pomiędzy treningami.

Pytanie: Jakie jest najlepsze ćwiczenie pilates na mięśnie brzucha?
Odpowiedź: W 2005 roku naukowiec Michele Olson przedstawiła wyniki badań, których zadaniem było zmierzenie aktywności mięśni brzucha podczas wykonywania pięciu ćwiczeń pilates. Uczestnicy wykonywali ćwiczenia pilates oraz podstawowe brzuszki dla porównania. Wyniki pokazały, że mięśnie brzucha są aktywowane podczas wszystkich pięciu ćwiczeń pilates. Jednak podczas wykonywania Teaser – „izometrycznej formy scyzoryka” i Roll-Up (rolowanie kręgosłupa do góry) w większym stopniu angażowały mięsień prosty brzucha niż podstawowe brzuszki. Zewnętrzne mięśnie skośne były aktywowane w większym stopniu niż podczas wykonywania zwykłych brzuszków. W szczególności ćwiczenie The Criss-Cross (nazywane również brzuszki z rowerkiem), było najbardziej efektywne dla mięśni skośnych brzucha. Ćwiczenie Teaser aktywuje również zginacze stawu biodrowego do całkiem dużego stopnia i powinno być stosowane przez wysportowane osoby.

Pytanie: W jaki sposób ćwiczenie „unoszenie nóg w zwisie” działa na mięśnie brzucha?
Odpowiedź: Chociaż zginacze stawu biodrowego są głównymi mięśniami poruszającymi się podczas wykonywania tego ćwiczenia, mięśnie brzucha mimo wszystko napinają się w trakcie tego ćwiczenia. Podczas wykonywania ruchu, mięsień prosty brzucha napina się statycznie (bez ruchu) i pomaga obracać oraz stabilizować miednicę. W wielu przypadkach mięsień prosty brzucha napina się maksymalnie, by stabilizować miednicę, gdy podnosisz nogi w stronę klatki piersiowej. To ćwiczenie generalnie wykonuje się z ugiętymi kolanami. Wykonywanie go z wyprostowanymi nogami ogromnie obciąża lędźwiowy odcinek kręgosłupa i taka wariacja jest zalecana jedynie dla bardzo wysportowanych osób. Jak wcześniej wspomniano, to ćwiczenie jest najbardziej efektywne unosząc uda powyżej kąta 90stopni w stosunku do korpusu.

Pytanie: Czy skłony boczne na stojąco ćwiczą moje mięśnie brzucha?
Odpowiedź: Niestety wielu ludzi błędnie uważa, że trzymanie obciążenia w ręce i wykonywanie skłonów bocznych ukształtuje i stonuje „boczki”. Jednak ten ruch (zgięcie w jedną stronę) wykonywany jest głównie przy użyciu głębokich mięśni kręgosłupa, a nie za pomocą wewnętrznych lub zewnętrznych mięśni skośnych. W takim wypadku mięsień czworoboczny lędźwi, który przyczepiony jest do grzebienia biodrowego i do kręgów lędźwiowych oraz najniższego żebra, będzie głównym bocznym mięśniem zginającym. To ćwiczenie jest dobre na zwiększenie bocznego zakresu ruchu kręgosłupa. Jeśli wykonujesz skłony boczne, pamiętaj by wykonywane przez ciebie ruchy były wolne i kontrolowane.