CO SIĘ DZIEJE, GDY SPALAMY TŁUSZCZ?

CO SIĘ DZIEJE, GDY SPALAMY TŁUSZCZ?

CO SIĘ DZIEJE, GDY SPALAMY TŁUSZCZ? 1550 650 FitNow - treningi personalne

Gdy tracisz tłuszcz, komórka tłuszczowa (nazywana również adipocytem) nigdzie nie znika, ani nie „przenosi się” do komórki mięśniowej, w której zostanie spalona. Sama komórka tłuszczowa (niestety) zostaje w tym samym miejscu – pod skórą na twoich udach, brzuchu, biodrach, rękach, itd. i w zewnętrznej części mięśni – właśnie dlatego nie widać podkreślonych mięśni, gdy w twoim organiźmie jest dużo tłuszczu.
Tłuszcz gromadzony jest wewnątrz komórki tłuszczowej w formie trójglicerydów. Nie zostaje on spalony w komórce tłuszczowej, ponieważ musi zostać uwolniony z tej komórki za pomocą skomplikowanych procesów enzymatycznych i hormonalnych. Gdy komórka jest stymulowana do uwolnienia tłuszczu, po prostu uwalnia swoją zawartość (trójglicerydy) do krwioobiegu, w formie wolnych kwasów tłuszczowych (FFA), które za pośrednictwem krwi transportowane są do tkanek potrzebujących energii.

Uwalnianie zapasów…. Przeciętny, młody mężczyzna ma zgromadzone około 60000 do 100000 kalorii energii w komórkach tłuszczowych ciała. Co powoduje uwalnianie zgromadzonych kwasów tłuszczowych z komórki tłuszczowej? To proste: gdy twoje ciało potrzebuje energii, ponieważ spożywasz mniej kalorii niż spalasz (deficyt energetyczny), organizm uwalnia hormony i enzymy, które dają komórkom tłuszczowym sygnał do uwalniania zapasów tłuszczu.
Aby zgromadzony tłuszcz mógł zostać uwolniony z komórki tłuszczowej, cząsteczki trójglicerydów muszą zostać rozdzielone za pomocą hydrolizy (lipolizy lub rozpadu tłuszczu) na glicerol i trzy kwasy tłuszczowe. Ważny enzym, zwany lipazą wrażliwą na hormony (HSL) jest katalizatorem tej reakcji. Zgromadzony tłuszcz (energia) zostaje uwolniony do krwioobiegu w formie wolnych kwasów tłuszczowych, które następnie transportowane są do mięśni. Gdy zwiększa się przepływ krwi w aktywnych mięśniach, dostarczane są większe ilości FFA w miejsca, w których są one potrzebne.
Ważny enzym zwany lipazą lipoproteinową (LPL), pomaga kwasom tłuszczowym dostać się do mitochondriów w komórkach mięśniowych, w których FFA mogą zostać zużyte w formie energii. Jeśli kiedykolwiek chodziłeś na lekcje biologii, prawdopodobnie słyszałeś o mitochondriach. To „elektrownia komórki”, w której produkowana jest energia i właśnie w tym miejscu kwasy tłuszczowe przetwarzane są w energię.
Gdy kwasy tłuszczowe zostają uwolnione z komórki tłuszczowej, ta kurczy się i właśnie dlatego wyglądasz szczuplej, gdy tracisz tłuszcz – komórka po prostu staje się mniejsza. Mała lub „pusta” komórka tłuszczowa to coś, co jest ci potrzebne jeśli chcesz mieć podkreślone mięśnie i wyglądać szczupło.
Kiedyś wierzono, że liczba komórek tłuszczowych nie może się zwiększyć u dorosłej osoby, a zmianie może ulegać jedynie rozmiar tych komórek. Teraz już wiemy, że komórki tłuszczowe mogą zwiększać się pod względem wielkości (hipertrofia) i ilości (hiperplazja). Bardziej prawdopodobne jest to, że ich liczebność zwiększy się w szczególnych okolicznościach, takich jak:

  • Podczas późnego dzieciństwa i wczesnego dojrzewania
  • W czasie ciąży
  • U osoby dorosłej, gdy zyskuje duże ilości dodatkowych kilogramów