CO SIĘ DZIEJE, GDY SPALAMY TŁUSZCZ?

CO SIĘ DZIEJE, GDY SPALAMY TŁUSZCZ?

CO SIĘ DZIEJE, GDY SPALAMY TŁUSZCZ? 1550 650 admin

Gdy tracisz tłuszcz, komórka tłuszczowa (nazywana również adipocytem) nigdzie nie znika, ani nie „przenosi się” do komórki mięśniowej, w której zostanie spalona. Sama komórka tłuszczowa (niestety) zostaje w tym samym miejscu – pod skórą na twoich udach, brzuchu, biodrach, rękach, itd. i w zewnętrznej części mięśni – właśnie dlatego nie widać podkreślonych mięśni, gdy w twoim organiźmie jest dużo tłuszczu.
Tłuszcz gromadzony jest wewnątrz komórki tłuszczowej w formie trójglicerydów. Nie zostaje on spalony w komórce tłuszczowej, ponieważ musi zostać uwolniony z tej komórki za pomocą skomplikowanych procesów enzymatycznych i hormonalnych. Gdy komórka jest stymulowana do uwolnienia tłuszczu, po prostu uwalnia swoją zawartość (trójglicerydy) do krwioobiegu, w formie wolnych kwasów tłuszczowych (FFA), które za pośrednictwem krwi transportowane są do tkanek potrzebujących energii.

Uwalnianie zapasów…. Przeciętny, młody mężczyzna ma zgromadzone około 60000 do 100000 kalorii energii w komórkach tłuszczowych ciała. Co powoduje uwalnianie zgromadzonych kwasów tłuszczowych z komórki tłuszczowej? To proste: gdy twoje ciało potrzebuje energii, ponieważ spożywasz mniej kalorii niż spalasz (deficyt energetyczny), organizm uwalnia hormony i enzymy, które dają komórkom tłuszczowym sygnał do uwalniania zapasów tłuszczu.
Aby zgromadzony tłuszcz mógł zostać uwolniony z komórki tłuszczowej, cząsteczki trójglicerydów muszą zostać rozdzielone za pomocą hydrolizy (lipolizy lub rozpadu tłuszczu) na glicerol i trzy kwasy tłuszczowe. Ważny enzym, zwany lipazą wrażliwą na hormony (HSL) jest katalizatorem tej reakcji. Zgromadzony tłuszcz (energia) zostaje uwolniony do krwioobiegu w formie wolnych kwasów tłuszczowych, które następnie transportowane są do mięśni. Gdy zwiększa się przepływ krwi w aktywnych mięśniach, dostarczane są większe ilości FFA w miejsca, w których są one potrzebne.
Ważny enzym zwany lipazą lipoproteinową (LPL), pomaga kwasom tłuszczowym dostać się do mitochondriów w komórkach mięśniowych, w których FFA mogą zostać zużyte w formie energii. Jeśli kiedykolwiek chodziłeś na lekcje biologii, prawdopodobnie słyszałeś o mitochondriach. To „elektrownia komórki”, w której produkowana jest energia i właśnie w tym miejscu kwasy tłuszczowe przetwarzane są w energię.
Gdy kwasy tłuszczowe zostają uwolnione z komórki tłuszczowej, ta kurczy się i właśnie dlatego wyglądasz szczuplej, gdy tracisz tłuszcz – komórka po prostu staje się mniejsza. Mała lub „pusta” komórka tłuszczowa to coś, co jest ci potrzebne jeśli chcesz mieć podkreślone mięśnie i wyglądać szczupło.
Kiedyś wierzono, że liczba komórek tłuszczowych nie może się zwiększyć u dorosłej osoby, a zmianie może ulegać jedynie rozmiar tych komórek. Teraz już wiemy, że komórki tłuszczowe mogą zwiększać się pod względem wielkości (hipertrofia) i ilości (hiperplazja). Bardziej prawdopodobne jest to, że ich liczebność zwiększy się w szczególnych okolicznościach, takich jak:

  • Podczas późnego dzieciństwa i wczesnego dojrzewania
  • W czasie ciąży
  • U osoby dorosłej, gdy zyskuje duże ilości dodatkowych kilogramów