BOSU – NIEWINNY KILLER…

Urozmaicone treningi...

czwartek, 31 Marzec 2016

BOSU - to urządzenie pozwalające trenować równowagę. Co to jest BOSU? Zacznijmy od tego jak się to wymawia... „Bo” jak angielskie słowo „boy” i "Sue" jak imię żeńskie. Techniczna nazwa produktu to BOSU - Balance Trainer, ale zwykle mówi się po prostu BOSU podczas rozmów i przyglądania się opcjom treningów.

Produkt wynalazł David Weck w 2000 roku i szybko stał się on jednym z najbardziej udanych produktów do treningu fitness na świecie. BOSU to skrót od wyrazów Both Sides Utilized (obydwie strony używane). Produkt w dużym stopniu wygląda jak piłka stabilizacyjna, którą przecięto na pół i pod którą umieszczono stabilną platformę. Na początku może wyglądać przerażająco, ale po kilku minutach spędzonych na „kopułce” ciało zaczyna rozumieć, w jaki sposób powinno się zachowywać i właśnie w tym tkwi piękno i zaleta produktu!

ZALETY BOSU…
Wszystkie ćwiczenia i programy stworzone przez zespół BOSU zaprojektowane są w taki sposób, by zapewniać odpowiednie podejście do ćwiczeń funkcjonalnych. Jednak nie daj się nabrać, „odpowiednie podejście” wcale nie oznacza, że ćwiczenia są łatwe. Produkt BOSU może sam w sobie służyć jako narzędzie do treningu równowagi (pomyśl o staniu na jednej nodze i o tym jak długo wytrzymasz) i może również z łatwością stać się częścią twoich treningów kardio, siłowych oraz ćwiczeń na elastyczność.

DLACZEGO POWINIENEŚ KORZYSTAĆ Z BOSU?
Czy wiedziałeś, że jeden na trzech dorosłych w wieku 65 lat (lub bardziej zaawansowanym) upada każdego roku, a 2 miliony osób są leczone na oddziałach ratunkowych w związku z urazami spowodowanymi upadkiem? Ryzyko upadku wzrasta z każdą mijającą dziesiątką lat w twoim życiu, a co ważniejsze, długoterminowe konsekwencje upadków (np. pęknięcia bioder oraz urazy mózgu) mogą mieć wpływ na zdrowie i niezależność starszych osób. Łatwo więc zrozumieć dlaczego każdy powinien przykładać więcej uwagi do swojej równowagi, by zapobiegać upadkom w przyszłości. Ale jeśli myślisz, że długoterminowość oznacza, że jeszcze nie musisz podejmować działań w tym kierunku to wiedz, że chodzi tu o znacznie więcej. Trening równowagi jest niezbędny dla poprawienia ogólnej jakości ruchu. Lepszy ruch prowadzi do łagodniejszych urazów, lepszej wydajności i funkcjonowania. Jeśli znajdziesz sposób na prześlizgnięcie niestabilnych powierzchni (jak BOSU) do swojej rutyny treningowej, będziesz na dobrej drodze do polepszenia swojej równowagi.