BIAŁKO W DIECIE SPORTOWCA…

BIAŁKO W DIECIE SPORTOWCA…

BIAŁKO W DIECIE SPORTOWCA… 1550 650 FitNow - treningi personalne

Maksymalizacja syntezy białek… Zamiast oferować białka do utleniania, twoim celem powinna być maksymalizacja syntezy białek przez spożywanie odpowiedniej ilości białka o właściwych porach.
Teraz już wiemy, że ważny jest zarówno próg maksymalny przyjmowania białka i czas, kiedy je przyjmujemy tak, by zmaksymalizować zdolności do budowania mięśni. Z jakiegoś powodu ludzie od dawna uważają, że można strawić jedynie 30g białka jednorazowo. Może myślą, że nasze jelita mają magiczny czujnik, który zatrzymuje absorpcję białka, gdy tylko przekroczymy 30g. Niezależnie od tego, musisz wiedzieć, że jesteś w stanie strawić zdecydowanie więcej niż 30g białka w jednym posiłku.
Jednak 30g białka może być właściwe do uzyskania odpowiedniej ilości aminokwasów we krwi, by włączyć budowanie mięśni. Analogia do włączania i wyłączania jest tutaj całkowicie na miejscu. Podobnie jak włączamy światło w pokoju, gdy już je włączymy, nie da się włączyć go „bardziej”. Gdy osiągniesz próg białkowy i zainicjujesz syntezę białek, nie możesz jej bardziej zainicjować.
Dostarczając aminokwaasów przez cały dzień za pomocą shake’ów białkowych, jaj, steków i kurczaków tak naprawdę nie maksymalizujesz syntezy białka. Zamiast tego potrzebujesz zmian w poziomie aminokwasów we krwi. By przyspieszyć syntezę białka, ilość aminokwasów musi spaść, a następnie gwałtownie wzrosnąć. Dzieje się to naturalnie, gdy jesz 4-5 posiłków dziennie, lecz nie wtedy, gdy pijesz shake białkowy na każdym kroku. Wiem, że to wydaje się sprzeczne z intuicją, lecz spróbuj, to naprawdę działa lepiej na maksymalizację syntezy białek.

Więc ile? By zmaksymalizować syntezę białek (i wzrost mięśni) twoim celem jest spożycie odpowiedniej ilości białek w odpowiednim czasie. Nie ma konkretnych liczb, które mówią, że masz jeść x gramów białka, ponieważ y gramów to już za dużo. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że największy efekt hipertrofii uzyskałem przyjmując około 30-35% kalorii z białka.
To wystarczająca ilość, by zmaksymalizować syntezę białek i budować mięśnie, a jednocześnie nie tak duża by wypierać pozostałe składniki odżywcze. 30-35% to w zasadzie spora ilość, praktycznie dwa razy więcej niż zalecane dzienne spożycie dla przeciętnej, nieaktywnej fizycznie osoby. Mieści się w granicach zaleceń medycznych (do 3 g/kg m.c./d), więc nie musisz się obawiać jakichkolwiek niekorzystnych efektów ubocznych.