BIAŁKO W DIECIE SPORTOWCA…

BIAŁKO W DIECIE SPORTOWCA…

BIAŁKO W DIECIE SPORTOWCA… 1550 650 FitNow - studio treningów

Tak, jest takie pojęcie jak zbyt duża ilość białka w diecie, a nadmierne jego spożycie może ograniczyć rezultaty w budowie mięśni.
Tradycyjny dogmat kulturystyki utrzymuje, że im więcej białka tym lepiej. To prawda, lecz tylko do pewnego momentu. Kiedy lepiej zmniejszyć spożycie białka i uzyskać resztę składników odżywczych z innych źródeł?

Udział procentowy w diecie… Pomyśl o diecie jak o wykresie kołowym: x procent wykresu będzie składać się z białek, y procent tłuszczu i reszta to węglowodany. Niezależnie od wartości procentowych, zawsze w sumie będą one dawać 100%. Nigdy nie przekroczysz 100% więc zwiększenie przyjmowania jednego składnika, jedynie zmniejszy procentowy udział pozostałych w diecie.
Jeśli spożywasz zbyt wiele białka, jego udział procentowy w łącznej puli składników odżywczych cały czas rośnie, co sprawia, że udział tłuszczu i węglowodanów maleje. Powoduje to zmniejszenie spożycia niezbędnych tłuszczów, błonnika, owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych, które wszystkie razem odgrywają ważną rolę w budowaniu mięśni. W zależności od twoich celów treningowych, potrzebujesz określonego podziału procentowego diety na białka, tłuszcze i węglowodany.

Synteza, nie utlenianie… Część z nas ma niestety tendencję do upraszczania ilości przyjmowanego białka sądząc, że powinno go być jak najwięcej. Takie działanie sprawia, że przyjmujemy więcej białka niż jest konieczne do syntezy białek i zapewnienia odpowiedniej ilości aminokwasów dla wzrostu mięśni. Część białka, które przyjmujemy nie zostanie wykorzystane do syntezy, a jego nadmiar będzie rozbity i utleniony na energię. A to nie jest twoim celem. Nie powinieneś uczyć ciała jak rozbijać i utleniać białka (z diety i mięśniowe) by używać ich jako źródła energii. Podobnie jak przejście z diety wysokowęglowodanowej do niskowęglowodanowej spowoduje zwiększoną aktywność enzymów spalających tłuszcz jako paliwo, jedzenie białka w ilościach przekraczających możliwości ciała do wykorzystania go do budowy mięśni spowoduje wzrost aktywności enzymów, które utleniają białka (zarówno z diety jak i mięśniowe) na energię.