ŻYJ JAK KULTURYSTA…

ŻYJ JAK KULTURYSTA…

ŻYJ JAK KULTURYSTA… 1550 650 FitNow - studio treningów

Kulturysta to inna rasa…Spójrzmy prawdzie w oczy, większość z Was nie trenuje, by zostać Mr. Universe, ale jednak w jakimś sensie kulturystyka to Wasz sposób życia. Kulturysta to inna rasa.
U większości ludzi, gdy stają przed lustrem, zapala się iskra, która napędza ich do wysiłku, do treningu. Jest to mieszanka próżności i strachu.
Was napędza pasja, ból i pot. Kulturystyka to dyscyplina, ciężka praca i ciągła walka ze swoimi słabościami. Dlaczego nie poświęcić czasu na zaplanowanie i trening taki jak inni sportowcy trenują do swoich dyscyplin?
Trenowanie w dokładnie taki sam sposób przez rok, bez podnoszenia poprzeczki, jest jak próba zostania naukowcem światowej klasy realizując wyłącznie projekty na poziomie szkoły średniej. Periodyzacja może urozmaicić Twoje ćwiczenia, przełamać stagnację oraz zapobiec kontuzjom.

A czym właściwie jest periodyzacja?Większość zawodowych sportowców trenuje sezonowo wykorzystując tą metodę. Okresy są zwykle skonstruowane z 4-6 faz. Każda z faz ma swój niepowtarzalny cel. W temacie kulturystyki, może to być niesamowita koncepcja jeśli wszystko będzie naprawdę dobrze zaplanowane.
Gdy Twój organizm poradził sobie z szalonym tempem Twojego programu treningowego, a w ćwiczenia zakrada się nuda, to pora na zmianę. Czas dodać coś nowego, by zainicjować nowy zestaw zmian w Twoim ciele.
Zazwyczaj są to 12 tygodniowe cykle w każdej fazie szkolenia. Zmieniające się cele w każdej fazie treningu mogą przekształcić Twoje ciało i zniwelować całkowicie stagnację.

Przykład harmonogramu periodyzacji w kulturystyce…Faza 1. Zwiększanie masy…
Cel bardzo prosty: wzmocnienie mięśni i zwiększenie ich masy. Powrót do podstaw, ciężki trening. Jeśli zbierzesz się na odwagę, możesz dodać rwanie sztangi. Na początku należy pracować z niższymi obciążeniami, później należy zwiększać je stopniowo. Stosuj ćwiczenia takie jak; przysiady ze sztangą, wiosło sztangą w opadzie, martwy ciąg, wyciskanie sztangi i wiele innych.
To są trudne, ciężkie ćwiczenia, rdzeń kulturystyki, na których ta dyscyplina została zbudowana. Powinieneś też stosować odpowiednią dietę na przyrost masy. Wykorzystaj izolat białka serwatkowego i kazeiny. Dieta powinna być bogata w węglowodany i kalorie stwarzające środowisko anaboliczne w organiźmie. Trzymaj się ściśle tej diety, by uniknąć odkładania nadmiaru tkanki tłuszczowej!
Ten intensywny rodzaj treningu nie może trwać zbyt długo bez właściwego paliwa do spalenia. Wykorzystuj proste serie z dłuższymi przerwami podczas planowania programu treningowego. Używaj takiego ciężaru jak to możliwe w każdej serii, a pomiędzy seriami zawsze odpoczywaj, by odzyskać siłę.
Śpij, śpij, śpij… Zyskujemy siłę do ćwiczeń, gdy śpimy. Do ćwiczeń wybieraj max 2 partie mięśniowe podczas jednego treningu. W tej fazie programu treningowego nie wykonuj zbyt intensywnych ćwiczeń kardio. Jeszcze przyjdzie na to pora.