UKRYTE KORZYŚCI TRENINGU SIŁOWEGO

UKRYTE KORZYŚCI TRENINGU SIŁOWEGO

UKRYTE KORZYŚCI TRENINGU SIŁOWEGO 330 546 FitNow - treningi personalne

Na stronie Fitnow.pl znajdziesz wiele artykułów mówiących o korzyściach, które oferuje trening siłowy. Nie tylko bowiem poprawia on wygląd i siłę twojego ciała, ale oferuje wiele korzyści zdrowotnych.

Tak, dobrze przeczytałeś: trening siłowy poprawia ogólny stan zdrowia. Częściowo ma to związek z utratą tkanki tłuszczowej, lecz korzyści sięgają o wiele dalej. Zaintrygowany? W takim razie przejdźmy do rzeczy.

Korzyść 1. Długoterminowe obniżenie ryzyka zachorowań…

Jedną z wielu korzyści płynących z ćwiczeń kardio jest obniżenie ciśnienia krwi – to jednak nie jedyny sposób, by tego dokonać. Niektórzy badacze niegdyś już podejrzewali o to trening siłowy, ponieważ ciężkie ćwiczenia znane są z tego, że powodują krótki skok ciśnienia krwi. Jednak ciśnienie spoczynkowe zazwyczaj spada wkrótce po treningu oporowym. Brazylijscy badacze przyglądnęli się temu zjawisku dokładniej przez ostatnich kilka lat. W wielu badaniach stwierdzono, że zaledwie godzina treningu siłowego w tygodniu może obniżyć ciśnienie krwi wystarczająco, by zmniejszyć ryzyko zawału już o 25%!

Badania dowodzą również, że regularne ćwiczenia siłowe mogą zredukować ryzyko zachorowania na raka piersi o 20-40%. Zwiększanie swojej siły fizycznej może pomóc kobietom utrzymać poziom estrogenu w normie. Gdy estrogen wymyka się spod kontroli, może powodować zwiększenie masy ciała i inne komplikacje zdrowotne, a czasem nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Ogólna redukcja tkanki tłuszczowej również pozytywnie wpływa na poziom estrogenu.

W ostatnich latach przeprowadzono kilka ciekawych badań wskazujących, że na rozwój cukrzycy typu 2 wpływa nie tylko ilość nagromadzonego w organiźmie tłuszczu, lecz również to gdzie jest on zlokalizowany. Ludzie, którzy gromadzą nadmiar tłuszczu wewnątrz mięśni są szczególnie narażeni na insulinoodporność i cukrzycę. Oczywiście, trening kardio może pomóc kontrolować cukrzycę, lecz w takim wypadku trening siłowy na pewno nie powinien być ignorowany. W 2012 roku włoscy naukowcy zauważyli, że kobiety z nadwagą, które rozpoczęły trening siłowy były w stanie zmniejszyć ilość tłuszczu wewnątrz mięśni, co znacznie zmieniło ich metabolizm. Pomimo faktu, że nasze mięśnie używają glikogenu do produkcji energii gdy podnosimy ciężary, spalają tłuszcz także w czasie odpoczynku.