STYMULUJĄCA ZMIANA…

STYMULUJĄCA ZMIANA…

STYMULUJĄCA ZMIANA… 300 483 FitNow - treningi personalne


Trening dzielony skupiający się na przeciwnych grupach mięśniowych; W tym treningu dzielonym wybiera się grupy mięśniowe na przeciwnej lub przeciwstawnej stronie ciała. Przykładowo trenuj klatkę piersiową z plecami. Pozwala to na korzystanie z treningu antagonistycznego, w którym wykonujesz super serię na klatkę piersiową i plecy, zamiast oddzielnie wykonywać na przykład trzy serie na klatkę piersiową, a następnie trzy na plecy. Wynikają z tego spore korzyści…
Trening antagonistyczny pozwala na szybszą regenerację pomiędzy seriami ze względu na konstrukcję systemu nerwowego. Gdy maksymalnie aktywujesz grupę mięśniową, system nerwowy wstrzymuje przeciwną grupę mięśniową dla większej wydajności ruchowej. To zjawisko zmniejsza ilość czasu potrzebnego na regenerację i pomaga przywrócić siłę.
Ta "pętla" w strukturze układu nerwowego może zostać wykorzystana dla naszej korzyści. Jeśli naprzemiennie będziesz stosował ćwiczenia na przeciwne grupy mięśniowe, układ nerwowy wstrzyma mięśnie, które nie są używane i odzyskasz w nich siłę znacznie szybciej.
Jest to wspaniały trening dzielony, nawet jeśli nie trenujesz w sposób antagonistyczny.
Oto typowy rozkład:
 – Dzień 1: Klatka piersiowa/Plecy
 – Dzień 2: Mięśnie czworogłowe ud/ Mięśnie dwugłowe ud
 – Dzień 3: Bicepsy/tricepsy
 – Dzień 4: Wolny
 – Dzień 5: Powtórz
Łydki można trenować w dzień przeznaczony dla treningu nóg, a mięśnie brzucha w mniej obciążające dni skupiające się na bicepsach/tricepsach. Możesz trenować obydwie grupy mięśniowe podczas wolnego dnia… co w zasadzie oznacza, że to nie jest to już dzień wolny.
Jednak kwestia ramion może być tutaj skomplikowana. Niektórzy wolą je trenować w dni skupiające się na klatce piersiowej/plecach, a inni wolą podczas dni tricepsów/bicepsów. Niektórzy wierzą, że potrzebna jest niewielka ilość bezpośredniego treningu ramion ponieważ mięśnie ramion pracują razem z innymi mięśniami. Ludzie należący do tej grupy często wykonują kilka serii bocznego unoszenia ramion z obciążeniem i to dla nich wszystko jeśli chodzi o trening ramion.

Trening dzielony skupiający się na głównych i drugorzędnych mięśniach poruszających Pierwszorzędne i drugorzędne mięśnie poruszające to stare określenie, które jest przydatne podczas opisywania tego typu treningów dzielonych. Inaczej mówiąc, gdy trenujecie klatkę piersiową, jej mięśnie to główne mięśnie poruszające. Powinny wykonywać najwięcej roboty. Jednak tricepsy im w tym pomagają, więc są drugorzędnymi mięśniami poruszającymi.
W przypadku treningu pleców, różne mięśnie znajdujące się na plecach wykonują pracę jako główne mięśnie poruszające, a bicepsy będą mięśniami drugorzędnymi.
Proste, prawda? Ale dlaczego to jest takie ważne w przypadku treningu dzielonego? Cóż, jak zauważono w przykładach, ręce są mięśniami drugorzędnymi dla klatki piersiowej i pleców. Daje ci to dwie opcje:
Opcja nr 1:
 – Dzień 1: Plecy/tricepsy
 – Dzień 2: Klatka piersiowa/bicepsy
 – Dzień 3: Nogi, ramiona, mięśnie brzucha
 – Dzień 4: Wolny albo powtórz
  Głównym celem w tym przypadku jest zachowanie "świeżości" bicepsów i tricepsów. Na przykład, w ciągu pierwszego dnia, tricepsy będą świeże, ponieważ plecy potrzebują bicepsów, a nie tricepsów jako drugorzędnych mięśni poruszających. Poczujesz się bardzo silny trenując ramiona przy użyciu tego treningu i możesz zastosować większe obciążenie do ćwiczeń rąk niż w przypadku połączenia treningu klatki piersiowej z tricepsami albo pleców z tricepsami.
Opcja nr 2:
 – Dzień 1: Plecy/bicepsy
 – Dzień 2: Klatka piersiowa/tricepsy
 – Dzień 3: Nogi, ramiona, mięśnie brzucha
 – Dzień 4: Wolny albo powtórz
W przypadku tej opcji celowo zestawia się drugorzędne mięśnie poruszające z pierwszorzędnymi. W końcu jeśli męczysz ręce trenując klatkę piersiową albo plecy, równie dobrze możesz je "wykończyć" bezpośrednią pracą.
Jak w przypadku większości treningów dzielonych, nie możemy powiedzieć, że któryś jest lepszy, a któryś gorszy. Są po prostu inne. Więc wybierz taki, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom, albo taki, którego używałeś najmniej jeśli musisz zerwać z rutyną.

Trening dzielony w tygodniu szoku; Posłuchaj w jaki sposób odnoszący sukcesy kulturyści opisują swój trening:
"Koleś, zgładziłem dzisiaj moje nogi!"
"Zamierzam zniszczyć moje bicepsy!"
"Nie mogłem myć zębów przez trzy dni. To był świetny trening!"
Nie jest to zaskakujące. W końcu hipertrofia polega na uszkadzaniu mięśni żeby mogły się odbudować w nieco większej postaci. Kolejny trening dzielony ekstremalnie stosuje tą zasadę, dzieląc twoje ciało pomiędzy siedem sesji treningowych. Dlaczego? Żebyś mógł zmiażdżyć każdą grupę mięśniową i, jak mawiali kulturyści w Złotej Erze, "zaszokować ją żeby rosła".
Oto jeden sposób na dokonanie tego:
 – Poniedziałek: mięśnie czworogłowe ud
 – Wtorek: Plecy
 – Środka: Klatka piersiowa
 – Czwartek: Mięśnie dwugłowe ud (łańcuch tylny)
 – Piątek: Bicepsy i łydki
 – Sobota: Tricepsy i mięśnie brzucha
 – Niedziela: Ramiona