JAK TRENOWAĆ WYDAJNIEJ?

TRENER PERSONALNY PIOTR MORAŃSKI sugeruje- 6 pomysłów na udoskonalenie treningu...

środa, 10 lutego 2016

Niezależnie od tego czy jesteś nowicjuszem czy starym wyjadaczem na siłowni, zawsze jest coś, co możesz włączyć do swojego treningu, by zwiększyć jego wydajność.

Poprzez dodanie następujących zmian do ćwiczeń podniesiesz ich intensywność, poprawisz swoje wyniki i unikniesz nudy na siłowni.

Wyciskanie ud na suwnicy; Zmień ustawienie stóp
Klasyk treningu nóg. Choć oczywiście nie ma nic złego w ustawieniu stóp na środku platformy, jeśli umieścisz stopy w dolnej jej części sprawisz, że ćwiczenie bardziej zaangażuje mięśnie czworogłowe.
Jeśli twoja rutyna zawiera także martwy ciąg, a powinna, ta mała zmiana przywróci równowagę – mięśnie dwugłowe nie będą narażone na przetrenowanie, a mięśnie czworogłowe na niedosyt pracy.
Stosując taką pozycję stóp, upewnij się, że twoje kolana wędrują dokładnie w tym samym kierunku, co palce stóp. Dzięki temu zapobiegniesz bólom i kontuzjom kolan.

Martwy ciąg; Poszerz rozkrok
By zmaksymalizować pracę pośladków, stań w nieco szerszym rozkroku wykonując martwy ciąg. Dzięki temu skuteczniej zaangażujesz wewnętrzne mięśnie ud i pośladki. Poszerzając rozkrok, skieruj palce stóp bardziej do zewnątrz, by zapewnić właściwą formę i wygodny wzorzec ruchu.
Zachowaj wszystkie inne elementy martwego ciągu bez zmian. Podnoś ciężar utrzymując proste plecy i staraj się przede wszystkim korzystać z siły pośladków i bioder, a nie pleców.

Pompki… Dodaj pauzę
Choć pompki są jednym z najlepszych ćwiczeń, jakie możesz wykonywać na górne partie ciała, są często pomijane na rzecz dużych ciężarów. Spróbuj utrudnić standardowe pompki. Do zaawansowanych technik wliczają się takie wariacje jak; wąskie pompki, skośne pompki, pompki z klaskaniem. Następna opcja to wykonywanie dowolnej z wymienionych wcześniej wariacji (włącznie z klasycznymi pompkami) z pauzą w dolnej części ruchu.
Pauza podczas wykonywania pompek zmusza mięśnie do dłuższego i silniejszego skurczu, zwiększając łączny czas pod napięciem. Wykonując pauzę także w górnej pozycji, zwiększysz pracę tułowia. Utrzymuj proste plecy, by uniknąć bólu w dolnej ich części.