Co warto wiedzieć?
- Atleci zazwyczaj unikają maszyn kardio, lecz wioślarz zasługuje na uwagę.
- Jeśli nie masz problemów z plecami, biodrami czy postawą, wioślarz stacjonarny może poprawić twoją kondycję, oszczędzając dolne partie ciała.
- Istnieje wiele treningów, które możesz wykonywać na maszynie do wiosłowania o różnym stopniu trudności.
Czy wiosłowanie jest dla Ciebie? Zanim przejdziemy do protokołów treningowych chcielibyśmy zaznaczyć, że wiosłowanie nie jest dla wszystkich.
Nie należy wiosłować, jeśli:
1. Masz objawowe bóle kręgosłupa lub w przeszłości występowały u ciebie objawy patologii dysków międzykręgowych. Wielokrotne zginanie/prostowanie kręgosłupa może być dla dysków bardzo szkodliwe, szczególnie przy zastosowaniu większego oporu.
2. Masz dowolnego rodzaju bóle bioder. Natura pełnego zgięcia bioder podczas wiosłowania może zaostrzyć problemy występujące w tym zakresie.
3. Posiadasz wyjątkowo nieprawidłową postawę. Jeśli cierpisz na kifozę, wiosłowanie może ten problem jeszcze bardziej pogłębić.
4. Siedzisz całymi dniami. Jeśli spędzasz 8-10 godzin przy biurku, na pewno powinieneś unikać ćwiczeń wykonywanych w pozycji siedzącej.
5. Planujesz wykonywać martwy ciąg lub dzień dobry następnego dnia. Bez względu na to jak dobra jest twoja technika, wciąż będziesz korzystać z siły dolnej części pleców. Radzimy trenować na wioślarzu stacjonarnym na dzień lub dwa po wykonywaniu tych ćwiczeń.
Krótka uwaga na temat techniki…
Są trenerzy, którzy poświęcają całą swoją karierę na przygotowywanie elitarnych wioślarzy i optymalizację techniki. Ich główna rada to: Poruszaj się w biodrach, a nie kręgosłupem.
Najbardziej zaawansowani wioślarze podciągają drążek nieco wyżej, w zasadzie w kierunku klatki (mostka). W efekcie, wygląda to trochę bardziej jak podciąganie sztangi wzdłuż tułowia, niż jak standardowe wiosłowanie. Dla ogółu społeczności fitenssowej, która szuka efektywnych treningów osiągalnych za pomocą możliwie najbezpieczniejszych środków, zdrowszym ruchem będzie przyciąganie drążka nieco niżej. Górna część mięśni brzucha jest dobrym punktem odniesienia, nawet jeśli oznacza to nieco wolniejsze wiosłowanie.
Treningi wioślarskie…
Radzimy używać wioślarza stacjonarnego do interwałów o krótszej długości. Jeśli nie posiadacie doświadczenia w wiosłowaniu i próbujecie nagle wykonywać sesje po 20-30 minut – wystąpienie kontuzji jest gwarantowane. Najlepszą opcją pomiędzy seriami jest dodanie ćwiczeń o charakterze mobilnym lub aktywujących.
Krótki trening, szybsza regeneracja !!!
Jakie zalety ma wioślarz stacjonarny? Po pierwsze, daje szybkie efekty w krótkim czasie. Ponadto, ponieważ napięcie rozłożone jest na całe ciało, wioślarstwo nie przeciąża dolnych partii tak jak przykładowo sprint.
Wioślarz to naprawdę trudne wyzwanie fitnessowe i faktycznie pomaga zregenerować się po ciężkim treningu przysiadów i martwego ciągu o wiele szybciej niż bieganie sprintów dwa razy w tygodniu.
You must belogged in to post a comment.