3 ĆWICZENIA, KTÓRE POWINIENEŚ PRZESTAĆ WYKONYWAĆ…NA ZAWSZE

poniedziałek, 15 Kwiecień 2019


5. Martwy ciąg na prostych nogach 

Jak już wspomniano powyżej, zginanie kręgosłupa (zaokrąglanie dolnego odcinka pleców) naprawdę mocno obciąża jądro miażdżyste dysków. Dodatkowo zginanie połączone z obrotem jest kolejnym typem napięcia, które jest jeszcze gorsze niż samo zginanie: zginanie z uciskaniem.

Zginanie z uciskaniem może być również nazwane zginaniem z obciążeniem. Na przykład wykonywanie martwego ciągu na prostych nogach ze sztangą i zaokrąglonymi plecami (samo wyobrażanie sobie tego, gdy piszę sprawia, że mam ciarki na plecach!).

Zaokrąglanie pleców, gdy zginasz się by dosięgnąć palców u nóg to jedna sprawa, ale gdy robisz to z dodatkowym oporem jest to znacznie bardziej niebezpieczne! Siła ucisku ciężaru gwałtownie zwiększa nacisk wywierany na twoje biedne dyski.

Wykonywanie martwego ciągu na prostych nogach, z zaokrąglonymi plecami to po prostu proszenie się o wysunięty dysk.

Nie myśl, że jeśli wykonywałeś to ćwiczenie wcześniej i nie wypadł ci dysk to nie stanie się tak w przyszłości. Wypadanie dysku to dość często powtarzający się uraz, który pojawia się stopniowo z czasem. Dlatego tak ważne jest, by chronić dolny odcinek pleców już od samego początku kariery.

Oprócz w przypadku martwego ciągu na prostych nogach ludzie często zaokrąglają plecy przy przysiadach, wiosłowaniu ze sztangą i z linką wyciągu. Niezależnie od tego, jakie ćwiczenie wykonujesz, upewnij się, że twoje plecy są płaskie podczas każdego ruchu, a zwłaszcza jeśli w grę wchodzi dodatkowy opór.

Stymuluj.. bezpiecznie

Pamiętaj, że ćwiczenia, które mogą być dobre dla twoich mięśni mogą jednocześnie szkodzić stawom. Pięć ćwiczeń wymienionych powyżej nie powinno się znaleźć w twojej rutynie jeśli dążysz do długoterminowych celów!