WODA…

WODA…

WODA… 1550 650 FitNow - treningi personalne

Woda stanowi około 70 procent całkowitej masy ciała i by zapobiec niebezpiecznemu odwodnieniu, twoje ciało wywołuje uczucie pragnienia, komunikując ci, że musisz się napić.

Sposób wykorzystania wody
Woda działa jako zawiesina dla substancji chemicznych w organiźmie, bez której nie mogłyby się mieszać ani przemieszczać w obrębie ciała. Na przykład osocze krwi jest zawiesiną dla różnych krwinek. Bez wody nie ma sposobu na przemieszczanie czerwonych krwinek transportujących tlen, białych walczących z infekcjami ani płytek krwi.

Ciało wykorzystuje wodę do tzw.naoliwiania. Twoje stawy, skóra, oczy i układ trawienny działają dzięki jej obecności. Jak samochód bez oleju napędowego, twoje ciało przestałoby gładko pracować bez wody.

Woda jest także używana do neutralizowania toksyn w organach wewnętrznych. Spływa przez układ trawienny i nerki, dzięki czemu toksyny są usuwane wraz z moczem. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że mocz pachnie intensywniej i jest ciemniejszy, gdy jesteś odwodniony? To właśnie skoncentrowane toksyny dają ten specyficzny zapach. Odpowiednie nawodnienie oznacza, że twój organizm lepiej wypłukuje szkodliwe produkty uboczne przemiany materii.

Ciało wykorzystuje wodę do kontrolowania temperatury. Gdy jest ci zbyt ciepło, wytwarzasz pot, który stopniowo paruje i pomaga rozproszyć ciepło. Możesz stracić dużo wody przez ten proces. Energiczne oddychanie to też powodód utraty wody. Oddech, który jest widoczny w chłodnie dni, zawiera mnóstwo pary wodnej. Jest obecna również w ciepłe dni, tylko wtedy jej nie widać.

Ile wody potrzebuję?
Opinie są podzielone, ale zwykle potrzebujemy około dwóch litrów wody na dzień, plus dodatkowo pół litra wody na każde 30 minut ćwiczeń. Picie większej ilości nie wyrządzi żadnej szkody, ponieważ nadmiar po prostu zostanie usunięty z organizmu.

Herbata, kawa i soki, a także owoce i warzywa przyczyniają się do przyjmowania płynów, ale trudno określić ile wody zapewniają te źródła. Powinniście starać się spożywać minimum dwa litry czystej wody dziennie. Jeśli czujesz pragnienie, ciało mówi ci, że musisz spożyć więcej. Ignorowanie uczucia pragnienia może zmniejszyć twoją wrażliwość na wiadomość, którą wysyła mózg i mimo, że nie będziesz odczuwać pragnienia, możesz być odwodniony. Generalnie oddawanie moczu powinno być regularne, obfite i pozbawione nieprzyjemnego zapachu.

Napoje sportowe
Napoje sportowe zostały zaprojektowane tak, by nawadniać i zapewniać energię w formie węglowodanów. Szeroka gama napojów sportowych zawiera różne ilości węglowodanów (wahają się od 2 do 10 gram na 100 mililitrów). Napoje sportowe są potrzebne w czasie długich, wyczerpujących meczów lub treningów, ale podczas zwykłych ćwiczeń są tylko źródłem zbędnych kalorii. Niektóre napoje sportowe „light” nie zawierają węglowodanów, ale stosuje się w nich sztuczne słodziki, dodatki smakowe i barwniki. Te substancje chemiczne są często powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak ADHD, niepokój czy hiperaktywność dlatego najlepiej ich unikać. W większości przypadków, osoby regularnie ćwiczące powinny pić zwykłą wodę. Jeśli okaże się, że brakuje ci energii podczas 60-minutowego lub krótszego treningu problem leży w diecie, a nie w braku napoju sportowego.